SØLVKLUMPENE 2006:

PITBULLTERJE OG WALK THE LINE ER KINOSJEFENES FAVORITTER

Prisene, som deles ut av Norske kinosjefers forbund, består av en sølvklump med inskripsjon og den er laget av Den kongelige mynt i Kongsberg.

Juryen har i år bestått av:
Leder: Kinosjef Lars A Pedersen v/Karmøy komm. kino AS
Medlem: Birgit Gade Høksaas v/Risør komm. Kino
Medlem: Geir Hammerø v/Molde kino AS som og deltar som styremedlem i Norske kinosjefers forbund

SØLVKLUMPEN 2006 FOR BESTE UTENLANDSKE FILM
Kriterier: Prisen deles ut til beste utenlandske film, importert til Norge, med
premiere mellom 01/05-05 og 30/04-06

Juryen uttaler følgende:
Filmen er en drama/musikkfilm. Joaquin Phoenix som Johnny Cash og Reese Witherspoon som June Carter gjør i stor grad sitt til at filmen blir en stor opplevelse. Filmen handler om Johnny Cash? begivenhetsrike liv som blues- og countrysanger. Hovedrolleinnehaveren klarer i filmen på fremragende måte å gi et medrivende portrett av denne legendariske artistens lange karriere.

?Hello, I?m Johnny Cash? gir igjen blues- og countryfrelst publikum frysninger på ryggen. Det samme gjør tolkninger som ?The Man in Black? og ?I Walk the Line?.

Sølvklumpjuryen mener filmen Walk the Line fortjener prisen som beste utenlandske film importert til Norge 2006.

Beste utenlandske film: WALK THE LINE
Byrå: Fox Films AS
Premiere: 03/02-06
Regissør: James Mangold
Land: USA

SØLVKLUMPEN 2006 FOR BESTE NORSKE FILM
Kriterier: Prisen deles ut til Beste norske film, med premiere mellom 01/05-05 og 30/04-06.

Juryen uttaler følgende:
Pitbullterje er både vanlig film og animasjon.
Hovedkarakterene i filmen er Jim og Terje, spilt av henholdsvis Petrus A. Christensen og Jørgen Foss. De viser begge store talenter og evnen til å leve seg inn i rollene, noe som gir filmen stor troverdighet.

Det er egentlig en film som både er tøysete og alvorlig på samme tid. Den tar opp aktuelle temaer som alkoholisme og mobbing og den er både realistisk og aktuell på en slik måte at en kjenner seg igjen i de mange figurene filmen presenterer.

Komiteen mener filmen Pitbullterje fortjener prisen Sølvklumpen som Beste norske film 2006.

Beste norske film: PITBULLTERJE
Byrå: Scanbox AS
Premiere: 04/11-05
Manusforfatter: Endre Lund Eriksen
Regissør: Arild Frøhlich

 
Pitbullterje



Linker:



Utgiver: Den norske filmfestivalen, Redaktør: Beate Tangre