Hollywood håper på nytt rekordår

Spider-Man, Harry Potter og Austin Powers vil presse billettsalget på amerikanske kinoer over 9 milliarder dollar i år, tror ekspertene. I fjor passerte salget for første gang 8 milliarder dollar. Amerikanerne går på kino som aldri før.
Origo 28.06.02
Sist oppdatert: 19.08.05

Del nyheten:

Et jevnt tilsig av publikumsvennlige storfilmer som "Spider-Man" og "Star Wars" kan presse billettinntektene til nye høyder i 2002. På mandag starter andre halvdel av året, med flere sommerfilmer som "Signs", "Men In Black II", "Stuart Little 2" og "Austin Powers in Goldmember" på plakaten. Senere kommer høsten med nye episoder av allerede godt etablerte filmserier som Harry Potter og Lord of the Rings. Til slutt vil julefilmene lokke med titler som blant annet "The Santa Claus 2" og Scorseses "Gangs of New York".

De største optimistene håper på billettinntekter på nærmere 10 milliarder dollar i løpet av kinoåret 2002. Eksperter flest nøyer seg imidlertid med anslag på 9 milliarder, men også det utgjør en kinorekord som er 7 prosent bedre enn de 8,35 milliarder dollar de amerikanske kinoene spilte inn i fjor.

- Jeg vet vi er på vei mot kinoinntekter på ni milliarder dollar, forteller selskapspresident hos markedsbyrået Exhibitor Relations, Paul Dergarabedian, til bransjebladet Variety.

Sommersesongen i USA, som varer fra mai ut august, genererer mellom 35 og 40 prosent av kinoinntektene i løpet av året og blir regnet den viktigste perioden. I år startet sommeren med to storselgere i mai, "Spider-Man" og "Star Wars".

Billettinntektene fra tidlig mai til slutten av juni er i år 27,5 prosent høyere enn på samme tid i fjor, viser beregninger fra Exhibitor Relations. Antall besøkende er 23 prosent høyere enn tilsvarende periode i 2001.
Diskuter nyheten
annonse
Andrew Garfield i The Amazing Spider-Man Heftig ny Spider-Man-trailer

I sommer får den edderkoppkledte superhelten en...


Rupert grint som Private Smith i Into the White Rupert Grint kommer til Norge!

Søndag 4. mars kommer Rupert Grint til...


annonse
Mest leste nyheter
Heftig ny Spider-Man-trailer

I sommer får den edderkoppkledte superhelten en ny begynnelse med "The Amazing...

Rupert Grint kommer til Norge!

Søndag 4. mars kommer Rupert Grint til Filmfest Oslo for å kaste glans over Into the...

Ukens premierer

Denne uken byr vi på et variert kinoprogram med alt fra blodig alvor til jediriddere i 3D og...

Årets storfilmer!

Hobbiter, toppagenter, vampyrer, animerte dyr, eventyrere og superhelter - vi guider deg...

Gled deg til disse TV-seriene!

Mange godbiter fremover.

Konkurranser
Vinn Final Destination 5 på Blu-ray!

Final Destination 5 er nå kommet på Blu-ray, DVD og On Demand. Vi trekker fire heldige vinnere...

Stor Knerten-konkurranse!

Nå kan du vinne figurer, nøkkelring, penn og de tre filmene om Knerten på DVD!

Captain America-konkurranse!

Nå kan du vinne Captain America på DVD eller Blu-ray!

annonse
Nyhetsbrev
Meld deg på Filmwebs nyhetsbrev

Eksklusive førpremierer, konkurranser, de nyeste trailerne og siste nytt fra filmverden!...

Mer om nyhetsbrevet
Superhelt-nyheter