Gled deg til disse TV-seriene!
Mange godbiter fremover.
TV-seriene kaprer stadig de beste regissørene, skribentene og skuespillerne, og kampen om tronen blir stadig tøffere.
Her tar vi en titt på nye lovende serier, hvorav de fleste kommer til norske TV-kanaler.
JANUAR:
THE HOUR
BBC-produserte "The Hour" er britenes svar på " Mad Men". I rollen som nyhetsankeret Hector Madden møter vi Dominic West, kjent som Jimmy McNulty i tidenes kanskje beste TV-serie, " The Wire". De andre ledende rollene fylles av Ben Whisaw, som journalisten Freddie Lyon, og Romola Garai, som den vakre og smarte produsenten Bel Rowley.
Settingen er et nytt undersøkende nyhetsprogram, "The Hour", under den kalde krigen i England. Spionasje, statlige konspirasjoner, mystiske hendelser og lidenskap lurer i kulissene.
" The Hour" får norgespremiere på VOX 29. januar.
HELL ON WHEELS
AMC håper på nok en suksess med sin nye serie " Hell on Wheels", som hadde pilotpremiere i USA 6. november. Westernserien er en episk fortelling fra USA i tiden etter borgerkrigen, hvor vi møter den tidligere soldaten Cullen Bohannon (Anson Mount), som legger ut på en reise for å hevne drapet på sin kone. Han ender i Hell on Wheels, en gudsforlatt og lovløs by ved enden av den transkontinentale jernbanen.
Fylt av korrupsjon, grådighet og utnyttelse, portretteres et vendepunkt i amerikansk historie, og vi får se hvor usivilisert siviliseringen av et samfunn kan være.
"Hell on Wheels" får norgespremiere på VOX 29. januar.
FEBRUAR:
REVENGE
Velkommen til the Hamptons, hvor de rike og berømte hviler ut mellom slagene, men hvor misunnelse, utroskap og skandaler ulmer under overflaten. "Revenge" er et glamorøst drama om velstående, vakre og korrupte mennesker i en lekker setting på den amerikanske østkysten. Men idyllen skal snart forstyrres. Innflytteren Emily Thorne, spilt av Emily VanCamp, har kun én misjon; å knuse menneskene som ødela familien hennes, koste hva det koste vil.
" Revenge" får norgespremiere på TV3 2. februar kl 21.30.
THE RIVER
Den berømte eventyreren og TV-personligheten Emmet Cole forsvinner i Amazonas på jakt etter magi (!), og et team bestående av familie, venner og kolleger legger ut på en en mystisk og farefull ferd for å finne ham. Den sjokkerende sannheten bak forsvinningen er der ute, og venter på å bli oppdaget! ABCs overnaturlige spenningsserie er blant annet skrevet av Oren Peli, skaperen av de skitskumle "Paranormal Activity"-filmene.
" The River" får norgespremiere 7. februar kl. 22.00 på MAX - og har dermed premiere før USA på grunn av tidsforskjellen.
THE FIRM
Dramaserien " The Firm" er oppfølgeren til romanen av John Grisham og filmen med Tom Cruise i hovedrollen. Serien fortsetter historien fra filmen om advokat Mitch McDeere. I sin karriere som ung advokat knuste han det prestisjetunge Memphis-baserte advokatfirmaet Bendini, Lambert & Locke, som opererte som et skalkeskjul for mafiaen i Chicago. Etter et vanskelig tiår trer nå McDeere og familien hans frem fra skyggene for igjen å ta eierskap til sin egen fremtid – kun for å oppdage at fortidens farer fortsatt lurer og at nye trusler venter.
Hovedrollene bekles av Josh Lucas (Sweet Home Alabama), Callum Keith Rennie (Californication) og Juliette Lewis (Natural Born Killers).
"The Firm" får norgespremiere på TV3 søndag 26. februar kl 21.00.
MARS:
LUCK
Fra stjerneregissøren Michael Mann og "Deadwood"-skaperen David Milch kommer " Luck", med et provokativt blikk på veddeløpsmiljøet - eierne, gamblerne, jockeyene og industrispillerne.
Ensemblet består av Oscarvinneren Dustin Hoffman, Nick Nolte, Michael Gambon, Dennis Farina, JohnOrtiz, Richard Kind, Ian Heart, Kevin Dunn, Ritchie Coster, Jason Gedrick, Jill Hennessy og Gary Stevens.
Piloten hadde premiere i USA 11. desember, og serien fortsetter i februar. "Luck" kommer til CANAL+ søndag 4. mars.
Det er dessverre meldt at serien avlyses etter tre dødsfall blant hestene i serien.
THE BORGIAS
Det er tid for den sanne historien om paven som inspirerte Machiavelli til "Fyrsten" og Puzo til "Gudfaren". Året er 1492, paven ligger for døden og i Vatikanet raser en politisk strid mellom en rekke mektige italienske familier. Hvem blir ny pave?
Den spanske kardinalen Rodrigo Llançol y Borja ( Jeremy Irons) er en outsider og skyr ingen midler, verken utpressing, bestikkelser, tortur eller mord.
" The Borgias" får norgespremiere på VOX søndag 11. mars. DVD og Blu-ray slippes i mai.
TOUCH
TV 2 har sikret seg rettighetene til den nye storserien "Touch" med Kiefer Sutherland. Stjernen fra " 24" spiller Martin, faren til elleve år gamle Jake som har spesielle evner. Jake er stum, men har en unik evne til å gjenkjenne ulike mønstre og koder. Denne egenskapen gjør at han har evnen til å forutse hendelser i fremtiden.
Etterhvert som Martin oppdager sønnens evner blir det opp til han å tyde kodene raskt nok til å redde liv som står på spill, og avverge katastrofene Jake forutser. Ikke helt ulikt Jack Bauers oppgaver?
Serien produseres av FOX og er skapt av Tim Kring som også stod bak storserien " Heroes". " Touch" har premiere på TV 2 i midten av mars.
JANE BY DESIGN
Et tilfelle med misforståtte identiteter fører til at den upopulære skoleeleven Jane blir kastet inn i et dobbeltliv som karrierejager i moteverdenen. I rollen som Jane finner vi ukjente Erica Dasher, og Andie MacDowell har en gjesterolle.
" Jane by Design" hadde premiere i USA 3. januar, og har foreløpig ti episoder.
MAGIC CITY
I "Magic City" spiller Jeffrey Dean Morgan eieren av Miami Beachs mest luksuriøse tumleplass, Ike Evans. På Miramar Hotel må han balansere lett underholdning på dagtid og tung kriminalitet på kveldstid; dop, strippere, gangstere og den andre siden av loven.
1. januar 1959 tar Fidel Castro på dramatisk vis over makten på Cuba, og dette betyr enda et problem for Ike Evans. Foruten Jeffrey Dean Morgan finner vi også Bond-piken Olga Kurylenko.
" Magic City" har forventet USA-premiere i løpet av april.
POWERS
Tegneserien "Powers" handler om drapsetterforskerne Christian Walker og Deena Pilgrim som etterforsker saker hvor superhelter og superskurker med overmenneskelige krefter er involvert.
Premieredatoen er ubestemt.