Påmelding nyhetsbrev:
Send
 
 
 

Filmperler

Snøen på Kilimanjaro

Michel er formann på et verft der de må si opp 20 mann. Demokratisk legger han navnene på alle de...
Les mer

The Iron Lady

JERNKVINNEN er et overraskende og intimt portrett av en ekstraordinær kvinne. Elsket og hatet;...
Les mer
 
Cinemateket torsdag 10.februar kl 18.00

Torsdag viser vi Gudfaren (1972).

Kr 50,- for medlemsskap (gjelder fram til sommeren) og 50,- for billett. Billetter kjøpes i kinoens billettluke før filmen starter. Les mer på cinematekene.no

Ønsker du å motta nyhetsbrev om Cinemateket på Lillehammer? Send en mail til camilla.bakken@lillehammer.kommune.no


The Godfather

USA 1972

Regi: Francis Ford

Med: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan, Richard Castellano, Robert Duvall, Diane Keaton, Sterling Hayden

Engelsk tale, norske tekster, digital kopi 4K, farger, 2t 55min

«I'm gonna make him an offer he can't refuse.»

Gudfaren er en film som hører hjemme mot toppen på alle topplister over all verdens filmer, og ingen tvil om at det er vel fortjent. Og Marlon Brando i rollen som Don Vito Corleone er en av amerikansk films mest minneverdige skuespillerprestasjoner og ga ham en posisjon der han trygt kunne sin nei takk til sin velfortjente Oscar.

Med denne filmen nærmest gjenoppfant Francis Ford Coppola gangsterfilm, og hevet den til et nivå bestående av glitrende skuespill, dype karakterstudier, utsøkt foto og koreografi, autentisk gjenskapning av tidsepoken, minneverdig filmmusikk og enestående skildring av ikke bare volden i gangstermiljøet, men også varmen og de sterke familiebåndene.

I tillegg til sin underholdende kraft er Gudfaren er en studie i ære, makt, korrupsjon, rettferdighet, famileverdier og kriminalitet i USA, med mafiafamilien som mulig metafor på det kapitalistiske samfunn med profitt som viktigste mål. Samtidig som den er en nær og varm skildring av mennesker, av samholdet i familien og den rå maktkampen med de andre, og den blodige veien mot forfallet. Første del av gudfar-triologien er sentrert rundt Corleone-familien i 1940-tallets korrupte New York, som domineres av byens fem sterke mafiasyndikater med gudfaren Don Vito Corleone som den ubestridte lederen for ett av dem.


Nyheter

Perledykkerne

Det dukker stadig opp nye filmperler på kino. Kanskje det kan være greit å få litt hjelp til å... Les mer

 

Babykino onsdag 15.februar.

Onsdag 15.februar vises Pus med støvler 3D (original tale, norsk tekst) som... Les mer

 

Cinematekets torsdagsfilm

Torsdag 16.februar kl.18.00 viser vi The Last Waltz.

Les mer