Oscar-statuetten

Oscar 2014: Vinnerne

The Academy Awards, populært kalt Oscar, regnes som de mest betydningsfulle filmprisene i USA. Natt til mandag 3. mars, norsk tid, ble prisene delt ut for 86. gang i The Dolby Theatre.

 

10 nominasjoner til tross - "American Hustle" gikk tomhendt hjem fra utdelingen. "Gravity" ble derimot nattens store vinner med 7 av totalt 10 mulige priser. Den gjeveste av dem alle, Beste film, gikk til "12 Years a Slave".

 

Dette er vinnerne:

  1. Chiwetel Ejiofor, Benedict Cumberbatch og Paul Dano i 12 Years a Slave

    Beste film

    VINNER: 12 Years a Slave

    American Hustle

    Captain Phillips

    Dallas Buyers Club

    Gravity

    Her

    Nebraska

    Philomena

    The Wolf of Wall Street

  2. Alfonso Cuarón vant Oscar for beste regi

    Beste regi

    VINNER: Alfonso Cuarón - Gravity

    David O. Russell - American Hustle

    Alexander Payne - Nebraska

    Steve McQueen - 12 Years a Slave

    Martin Scorsese - The Wolf of Wall Street

  3. Cate Blanchett under Oscar-utdelingen 2014

    Beste kvinnelige hovedrolle

    VINNER: Cate Blanchett - Blue Jasmine

    Amy Adams - American Hustle

    Sandra Bullock - Gravity

    Judi Dench - Philomena

    Meryl Streep - Familien, August: Osage County

  4. Matthew McConaughey vant Oscar for beste mannlige hovedrolle i 2014

    Beste mannlige hovedrolle

    VINNER: Matthew McConaughey - Dallas Buyers Club

    Christian Bale - American Hustle

    Bruce Dern - Nebraska

    Leonardo DiCaprio - The Wolf of Wall Street

    Chiwetel Ejiofor - 12 years a Slave

  5. Spike Jonze under Oscar-utdelingen 2014

    Beste originalmanus

    VINNER: Her

    American Hustle

    Blue Jasmine

    Dallas Buyers Club

    Nebraska

  6. Manusforfatter John Ridley under Oscar-utdelingen 2014

    Beste adapterte manus

    VINNER: 12 Years a Slave

    Before Midnight (Før midnatt)

    Captain Phillips

    Philomena

    The Wolf of Wall Street

  7. Jared Leto under Oscar-utdelingen 2014

    Beste mannlige birolle

    VINNER: Jared Leto - Dalls Buyers Club

    Barkhad Abdi - Captain Phillips

    Bradley Cooper - American Hustle

    Michael Fassbender - 12 Years a Slave

    Jonah Hill - The Wolf of Wall Street

  8. Lupita Nyong'o vant Oscar for beste kvinnelige birolle

    Beste kvinnelige birolle

    VINNER: Lupita Nyong'o - 12 Years a Slave

    Sally Hawkins - Blue Jasmine

    Jennifer Lawrence - American Hustle

    Julia Roberts - Familien, August: Osage County

    June Squibb - Nebraska

  9. Den store skjønnheten - Toni Servillo

    Beste utenlandske film

    VINNER: Den store skjønnheten (Italia)

    Alabama & Monroe (Belgia)

    Jakten (Danmark)

    The Missing Picture (L'image manquante, Kambodsja)

    Omar (Palestina)

  10. 20 Feet from Stardom

    Beste dokumentar

    VINNER: 20 Feet From Stardom

    The Act of Killing

    Cutie and the Boxer

    Dirty Wars

    The Square

  11. Frost

    Beste animasjonsfilm

    VINNER: Frost

    The Croods

    Grusomme meg 2

    Ernest and Celestine

    The Wind Rises

  12. Sandra Bullock i Gravity

    Beste kinematografi

    VINNER: Gravity

    The Grandmaster

    Inside Llewyn Davis

    Nebraska

    Prisoners

  13. Gravity

    Beste filmredigering

    VINNER: Gravity

    Captain Phillips

    American Hustle

    Dallas Buyers Club

    12 Years a Slave

  14. Carey Mulligan (Daisy), Leonardo DiCaprio (Jay Gatsby), Tobey Maguire (Nick Carraway) og Joel Edgerton i The Great Gatsby

    Beste produksjonsdesign

    VINNER: Den store Gatsby

    American Hustle

    Gravity

    Her

    12 Years a Slave

  15. Sandra Bullock og George Clooney i Gravity

    Beste visuelle effekter

    VINNER: Gravity

    Hobbiten: Smaugs ødemark

    Iron Man 3

    The Lone Ranger

    Star Trek Into Darkness

  16. The Great Gatsby

    Beste kostymedesign

    VINNER: Den store Gatsby

    American Hustle

    The Grandmaster

    The Invisible Woman

    12 Years a Slave

  17. Jared Leto og Matthew McConaughey i Dallas Buyers Club

    Beste sminke og hår

    VINNER: Dallas Buyers Club

    Jackass Presents: Bad Grandpa

    The Lone Ranger

  18. Sandra Bullock i Gravity

    Beste lydredigering

    VINNER: Gravity

    All is Lost

    Captain Phillips

    Hobbiten: Smaugs ødemark

    Lone Survivor

  19. Sandra Bullock i Gravity

    Beste originalmusikk

    VINNER: Gravity, Steven Price

    Boktyven, John Williams

    Her, William Butler og Owen Pallett

    Philomena, Alexandre Desplat

    Saving Mr. Banks, Thomas Newman

  20. George Clooney i Gravity

    Beste lydmiks

    VINNER: Gravity

    Captain Phillips

    Hobbiten: Smaugs ødemark

    Inside Llewyn Davis

    Lone Survivor

  21. Frost

    Beste originalsang

    VINNER: Let it go, Frost

    Happy, Grusomme meg 2

    The Moon Song, Her

    Ordinary Love, Mandela: Veien til frihet

  22. Beste kortfilm

    VINNER: Helium

    Aquel No Era Yo (That Wasn't Me)

    Avant Que De Tout Perdre (Just Before Losing Everything)

    Pitääkö Mun Kaikki Hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?)

    Saari

    The Voorman Problem

  23. Beste animerte kortfilm

    VINNER: Mr. Hublot

    Feral

    Get a Horse!

    Possessions

    Room on the Broom

  24. Beste kortdokumentar

    VINNER: The Lady in Numer 6: Music Saved My Life

    CaveDigger

    Facing Fear

    Karama Has No Walls

    Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall