Oscar

Oscar-nominasjonene 2015

22. februar er det duket for det store høydepunktet i årets prisutdelingssesong, nemlig Academy Awards  - best kjent som Oscar-utdelingen. Der kjemper fjorårets filmer om den gjeve statuetten i 24 kategorier.

 

 

Her er alle de nominerte:

  1. Bradley Cooper i American Sniper

    BESTE FILM

    American Sniper

    Birdman

    Boyhood

    The Grand Budapest Hotel

    The Imitation Game

    Selma

    The Theory of Everything

    Whiplash

  2. Morten Tyldum promoterer The Imitation Game under BFI Film Festival 2014

    BESTE REGI

    Alejandro G. Iñárritu for Birdman

    Richard Linklater for Boyhood

    Bennett Miller for Foxcatcher

    Wes Anderson for The Grand Budapest Hotel

    Morten Tyldum for The Imitation Game

  3. Reese Witherspoon i Wild

    BESTE KVINNELIGE HOVEDROLLE

    Marion Cotillard, To dager, en natt

    Felicity Jones, The Theory of Everything

    Julianne Moore, Still Alice

    Rosamund Pike, Gone Girl

    Reese Witherspoon, Wild

  4. Steve Carell i Foxcatcher

    BESTE MANNLIGE HOVEDROLLE

    Steve Carell, Foxcatcher

    Benedict Cumberbatch, The Imitation Game

    Michael Keaton, Birdman

    Eddie Redmayne, The Theory of Everything

    Bradley Cooper, American Sniper

  5. Emma Stone i Birdman

    BESTE KVINNELIGE BIROLLE

    Patricia Arquette, Boyhood

    Keira Knightley, The Imitation Game

    Emma Stone, Birdman

    Meryl Streep, Into the Woods

    Laura Dern, Wild

  6. Michael Keaton og Edward Norton i Birdman

    BESTE MANNLIGE BIROLLE

    Ethan Hawke, Boyhood

    Edward Norton, Birdman

    Mark Ruffalo, Foxcatcher

    J.K. Simmons, Whiplash

    Robert Duvall, The Judge

  7. Jake Gyllenhaal i Nightcrawler

    BESTE ORIGINALMANUS

    Birdman

    Boyhood

    Foxcatcher

    The Grand Budapest Hotel

    Nightcrawler

  8. Keira Knightley og Benedict Cumberbatch i The Imitation Game

    BESTE ADAPTERTE MANUS

    American Sniper

    The Imitation Game

    Inherent Vice

    The Theory of Everything

    Whiplash

  9. Dragetreneren 2

    BESTE ANIMASJONSFILM

    Big Hero 6

    Bokstrollene

    Dragetreneren 2

    Song of the Sea

    Fortellingen om prinsesse Kaguya

  10. Agata Trzebuchowska i Ida

    BESTE FREMMEDSPRÅKELIGE FILM

    Ida

    Leviathan

    Tangerines

    Timbuktu

    Wild Tales

  11. Owen Wilson i The Grand Budapest Hotel

    BESTE FOTO

    Birdman

    The Grand Budapest Hotel

    Ida

    Mr. Turner

    Unbroken

  12. Ellar Coltrane og Ethan Hawke i Boyhood

    BESTE KLIPP

    American Sniper

    Boyhood

    The Grand Budapest Hotel

    The Imitation Game

    Whiplash

  13. Matthew McConaughey og Anne Hathaway i Interstellar

    BESTE PRODUKSJONSDESIGN

    The Grand Budapest Hotel

    The Imitation Game

    Interstellar

    Into the Woods

    Mr. Turner

  14. Ralph Fiennes i The Grand Budapest Hotel

    BESTE KOSTYMEDESIGN

    The Grand Budapest Hotel

    Inherent Vice

    Into the Woods

    Maleficent

    Mr. Turner

  15. Guardians of the Galaxy

    BESTE HÅR OG SMINKE

    Foxcatcher

    The Grand Budapest Hotel

    Guardians of the Galaxy

  16. Matthew McConaughey i Interstellar

    BESTE ORIGINALMUSIKK

    The Grand Budapest Hotel, Alexandre Desplat

    The Imitation Game, Alexandre Desplat

    Interstellar, Hans Zimmer

    Mr. Turner, Gary Yershon

    The Theory of Everything, Johann Johannson

  17. Stillbilde fra filmen Begin Again

    BESTE ORIGINALSANG

    Everything Is Awesome, Lego-filmen

    Glory, Selma

    Grateful, Beyond the Lights

    I'm Not Gonna Miss You, Glen Campbell.. I'll Be Me

    Lost Stars, Begin Again - Forelsket i New York

  18. Miles Teller i Whiplash

    BESTE LYDMIX

    American Sniper

    Birdman

    Interstellar

    Unbroken

    Whiplash

  19. Gandalf (Ian McKellen) i Hobbiten: Femhærerslaget

    BESTE LYDREDIGERING

    American Sniper

    Birdman

    Hobbiten: Femhærerslaget

    Interstellar

    Unbroken

  20. Jason Clarke i Dawn of the Planet of the Apes

    BESTE VISUELLE EFFEKTER

    Captain America: The Winter Soldier

    Dawn of the Planet of the Apes

    Guardians of the Galaxy

    Interstellar

    X-Men: Days of Future Past

  21. BESTE DOKUMENTAR

    CitizenFour

    Finding Vivian Maier

    Last Days in Vietnam

    Jordens salt

    Virunga

  22. Oscar

    BESTE KORTFILM

    Aya

    Boogaloo and Graham

    Butter Lamp (La Lampe au Beurre de Yak)

    Parvaneh

    The Phone Call

  23. BESTE DOKUMENTAR - KORTFILM

    Crisis Hotline: Veterans Press 1

    Joanna

    Our Curse (Nasza klatwa)

    The Reaper (La Parka)

    White Earth

  24. BESTE ANIMERTE KORTFILM

    The Bigger Picture

    The Dam Keeper

    Feast

    Moulton og meg (Torill Kove)

    A Single Life