Sundance

Årets Sundance-vinnere

Det ble dessverre ingen pris til norske Anne Sewitskys "De nærmeste", men våre naboland Danmark og Sverige fikk dokumentarpris.

 

Årets store vinner ble spillefilmen "Me and Earl and the Dying Girl", som både vant jury- og publikumsprisen. Fjorårets vinner i samme kategorier var "Whiplash", som nå er nominert til hele fem Oscar.

 

Her er alle vinnerne fra i år!

  1. Regissør Alfonso Gomez-Rejon vant jury- og publikumsprisen i Sundance for Me and Earl and the Dying Girl

    U.S. DRAMATIC

    Juryprisen: "Me and Earl and the Dying Girl", Alfonso Gomez-Rejon

    Publikumsprisen: "Me and Earl and the Dying Girl", Alfonso Gomez-Rejon

    Regi: "The Witch", Robert Eggers (U.S., Canada)

    Waldo Salt Screenwriting Award: "The Stanford Prison Experiment", Tim Talbott

    Special Jury Award – Excellence in Cinematography: "Diary of a Teenage Girl", Brandon Trost

    Special Jury Award – Excellence in Editing: "Dope", Lee Haugen

    Special Jury Award – Collaborative Vision: "Advantageous", Jacqueline Kim, Jennifer Phang

  2. The Wolfpack vant Juryprisen i Sundance

    U.S. DOCUMENTARY

    Juryprisen: "The Wolfpack", Crystal Moselle

    Publikumsprisen: "Meru", Jimmy Chin, E. Chai Vasarhelyi

    Regi: "Cartel Land", Matthew Heineman (U.S., Mexico)

    Special Jury Award – Social Impact: "Western", Bill Ross, Turner Ross

    Special Jury Award – Break Out First Feature: "(T)error", Lyric R. Cabral, David Felix Sutcliffe

    Special Jury Award – Cinematography: "Cartel Land", Matthew Heineman, Matt Porwoll

  3. Michael Fassbender og Kodi Smit-McPhee i Slow West

    WORLD CINEMA DRAMATIC

    Juryprisen: "Slow West", John Maclean (Storbritannia, New Zealand)

    Publikumsprisen: "Umrika", Prashant Nair (India)

    Regi: "The Summer of Sangaile", Alanté Kavaïté (Litauen, Frankrike, Nederland)

    Special Jury Award – Cinematography: "Partisan", Germain McMicking (Australia)

    Special Jury Award – Acting: "Glassland", Jack Reynor (Irland)

    Special Jury Award – Acting: "The Second Mother", Regina Casé, Camila Márdila (Brazil)

  4. The Russian Woodpecker

    WORLD CINEMA DOCUMENTARY

    Juryprisen: "The Russian Woodpecker", Chad Gracia, (Storbritannia)

    Publikumsprisen: "Dark Horse", Louise Osmond (Storbritannia)

    Regi: "Dreamcatcher", Kim Longinotto (Storbritannia)

    Special Jury Award – Editing: "How To Change The World", Jim Scott (Storbritannia, Canada)

    Special Jury Award – Impact: "Pervert Park", Frida Barkfors, Lasse Barkfors (Sverige, Danmark)

    Special Jury Award – Unparalleled Access: "The Chinese Mayor", Hao Zhou (Kina)

    Audience Award – NEXT: James White, Josh Mond

    Les også: Sundance-filmene vi ser frem til