Oscar

Oscar 2015: Vinnerne

De forgylte statuettene er delt ut for 87. gang til de beste av de beste i filmbransjen. Tradisjonen tro var utdelingen preget av humor, musikalske innslag, et par tårer - og noen alt for lange takketaler.

 

Norges store håp, Morten Tyldum og hans "The Imitation Game", var nominert i hele 8 kategorier, men endte opp med kun én pris, for Beste adapterte manus.

Torill Kove måtte se seg slått i kategorien Beste animerte kortfilm.

 

"Birdman" trakk det lengste strået i år og stakk av prisene for blant annet Beste film og Beste regi. Årets overraskelser var "Whiplash" og "The Grand Budapest Hotel", som stakk av med henholdsvis tre og fire priser hver.

 

 

Her er nattens vinnere:

  1. Michael Keaton og Edward Norton i Birdman

    BESTE FILM

    VINNER: Birdman

    American Sniper

    Boyhood

    The Grand Budapest Hotel

    The Imitation Game

    Selma

    The Theory of Everything

    Whiplash

  2. Alejandro González Iñárritu promoterer Birdman i Venezia 2014

    BESTE REGI

    VINNER: Alejandro G. Iñárritu for Birdman

    Richard Linklater for Boyhood

    Bennett Miller for Foxcatcher

    Wes Anderson for The Grand Budapest Hotel

    Morten Tyldum for The Imitation Game

  3. Julianne Moore i Still Alice

    BESTE KVINNELIGE HOVEDROLLE

    VINNER: Julianne Moore, Still Alice

    Marion Cotillard, To dager, en natt

    Felicity Jones, The Theory of Everything

    Rosamund Pike, Gone Girl

    Reese Witherspoon, Wild

  4. Eddie Redmayne i The Theory of Everything

    BESTE MANNLIGE HOVEDROLLE

    VINNER: Eddie Redmayne, The Theory of Everything

    Steve Carell, Foxcatcher

    Benedict Cumberbatch, The Imitation Game

    Michael Keaton, Birdman

    Bradley Cooper, American Sniper

  5. Patricia Arquette i Boyhood

    BESTE KVINNELIGE BIROLLE

    VINNER: Patricia Arquette, Boyhood

    Keira Knightley, The Imitation Game

    Emma Stone, Birdman

    Meryl Streep, Into the Woods

    Laura Dern, Wild

  6. J.K. Simmons i Whiplash

    BESTE MANNLIGE BIROLLE

    VINNER: J.K. Simmons, Whiplash

    Ethan Hawke, Boyhood

    Edward Norton, Birdman

    Mark Ruffalo, Foxcatcher

    Robert Duvall, The Judge

  7. Edward Norton og Emma Stone i Birdman

    BESTE ORIGINALMANUS

    VINNER: Birdman

    Boyhood

    Foxcatcher

    The Grand Budapest Hotel

    Nightcrawler

  8. Keira Knightley og Benedict Cumberbatch i The Imitation Game

    BESTE ADAPTERTE MANUS

    VINNER: The Imitation Game

    American Sniper

    Inherent Vice

    The Theory of Everything

    Whiplash

  9. Big Hero 6

    BESTE ANIMASJONSFILM

    VINNER: Big Hero 6

    Bokstrollene

    Dragetreneren 2

    Song of the Sea

    Fortellingen om prinsesse Kaguya

  10. Agata Trzebuchowska i Ida

    BESTE FREMMEDSPRÅKELIGE FILM

    VINNER: Ida

    Leviathan

    Tangerines

    Timbuktu

    Wild Tales

  11. Michael Keaton og Edward Norton i Birdman

    BESTE FOTO

    VINNER: Birdman

    The Grand Budapest Hotel

    Ida

    Mr. Turner

    Unbroken

  12. J.K. Simmons i Whiplash

    BESTE KLIPP

    VINNER: Whiplash

    American Sniper

    Boyhood

    The Grand Budapest Hotel

    The Imitation Game

  13. Ralph Fiennes i The Grand Budapest Hotel

    BESTE PRODUKSJONSDESIGN

    VINNER: The Grand Budapest Hotel

    The Imitation Game

    Interstellar

    Into the Woods

    Mr. Turner

  14. Ralph Fiennes i The Grand Budapest Hotel

    BESTE KOSTYMEDESIGN

    VINNER: The Grand Budapest Hotel

    Inherent Vice

    Into the Woods

    Maleficent

    Mr. Turner

  15. Tilda Swinton i The Grand Budapest Hotel

    BESTE HÅR OG SMINKE

    VINNER: The Grand Budapest Hotel

    Foxcatcher

    Guardians of the Galaxy

  16. The Grand Budapest Hotel

    BESTE ORIGINALMUSIKK

    VINNER: The Grand Budapest Hotel, Alexandre Desplat

    The Imitation Game, Alexandre Desplat

    Interstellar, Hans Zimmer

    Mr. Turner, Gary Yershon

    The Theory of Everything, Johann Johannson

  17. Wendell Pierce i Selma

    BESTE ORIGINALSANG

    VINNER: Glory, Selma

    Everything Is Awesome, Lego-filmen

    Grateful, Beyond the Lights

    I'm Not Gonna Miss You, Glen Campbell.. I'll Be Me

    Lost Stars, Begin Again - Forelsket i New York

  18. Miles Teller i Whiplash

    BESTE LYDMIX

    VINNER: Whiplash

    American Sniper

    Birdman

    Interstellar

    Unbroken

  19. Bradley Cooper i American Sniper

    BESTE LYDREDIGERING

    VINNER: American Sniper

    Birdman

    Hobbiten: Femhærerslaget

    Interstellar

    Unbroken

  20. Matthew McConaughey og Anne Hathaway i Interstellar

    BESTE VISUELLE EFFEKTER

    VINNER: Interstellar

    Captain America: The Winter Soldier

    Dawn of the Planet of the Apes

    Guardians of the Galaxy

    X-Men: Days of Future Past

  21. BESTE DOKUMENTAR

    VINNER: CitizenFour

    Finding Vivian Maier

    Last Days in Vietnam

    Jordens salt

    Virunga

  22. Oscar

    BESTE KORTFILM

    VINNER: The Phone Call

    Aya

    Boogaloo and Graham

    Butter Lamp (La Lampe au Beurre de Yak)

    Parvaneh

  23. BESTE DOKUMENTAR - KORTFILM

    VINNER: Crisis Hotline: Veterans Press 1

    Joanna

    Our Curse (Nasza klatwa)

    The Reaper (La Parka)

    White Earth

  24. BESTE ANIMERTE KORTFILM

    VINNER: Feast

    The Bigger Picture

    The Dam Keeper

    Moulton og meg (Torill Kove)

    A Single Life

    Se også: Bilder fra Oscar-showet 2015