Stillbilde fra Børning

Amanda-vinnerne 2015

Det var stjernespekket i Haugesund da årets Amanda-vinnere skulle kåres.

 

Guri Solberg ledet showet hvor flere kjente ansikter fra norsk filmbransje var til stede, og det var noen lykkelige vinnere som tok til scenen for å motta sine priser. Filmene som ble vurdert hadde premiere på norske kinoer i perioden 1. juli 2014 til 30. juni 2015 og hadde også nasjonal lansering.

 

Her er årets vinnere!

  1. Stillbilde fra Børning

    Beste norske kinofilm

    Børning –produsenter John M. Jacobsen, Sveinung Golimo og Marcus Brodersen for Filmkameratene, regi Hallvard Bræin

    Andre nominerte:

    1001 gram –produsent Bent Hamer for BulBul Film, regi Bent Hamer

    Mot naturen –produsent Maria Ekerhovd for Mer Film, regi Ole Giæver

  2. Kristofer Hivju og Kaisa Gurine Antonsen - Operasjon Arktis

    Beste barnefilm

    Operasjon Arktis – produsent John M. Jacobsen, Sveinung Golimo og Marcus Brodersen for Filmkameratene, regi Grethe Bøe-Waal

    Andre nominerte:

    Karsten og Petras vidunderlige jul – produsent Silje Hopland Eik for Cinenord Kidstory, regi Arne Lindtner Næss

    Kaptein Sabeltann og skatten i Lama Rama – produsenter Frederick Howard, Lars Hellebust og Fredrik Støbakk for Storm Films og Gudny Hummelvoll for Hummelfilm, regi Lisa Marie Gamlem og John Andreas Andersen

  3. Lukas, Aslaug Holm og Markus i BRØDRE

    Beste regi

    Brødre - Aslaug Holm

    Andre nominerte:

    1001 gram – Bent Hamer

    Her er Harold – Gunnar Vikene

  4. Ine Marie Wilmann i De nærmeste

    Beste kvinnelige skuespiller

    Ine Marie Wilmann – De nærmeste

    Andre nominerte:

    Agnes Kittelsen – Staying Alive

    Inga Ibsdotter Lilleaas – Kvinner i for store herreskjorter

  5. Bjørn Sundquist i Her er Harold

    Beste mannlige skuespiller

    Bjørn Sundquist – Her er Harold

    Andre nominerte:

    Colin Farrell – Frøken Julie

    Elias Ali – Haram

  6. Anne Krigsvoll i Kvinner i for store herreskjorter

    Beste kvinnelige birolle

    Anne Krigsvoll – Kvinner i for store herreskjorter

    Andre nominerte:

    Ida Husøy – Børning

    Silje Storstein – De nærmeste

  7. Henrik Mestad i filmen Børning

    Beste mannlige birolle

    Henrik Mestad – Børning

    Andre nominerte:

    Anders Baasmo Christiansen – Kaptein Sabeltann og skatten i Lama Rama

    Hallvard Holmen – Kvinner i for store herreskjorter

  8. Scene fra '1001 gram' av Bent Hamer

    Beste filmmanus

    1001 gram – Bent Hamer

    Andre nominerte:

    Kvinner i for store herreskjorter – Gunnhild Øyehaug og Yngvild Sve Flikke

    Mot naturen – Ole Giæver

  9. Bjørn Sundquist i Her er Harold

    Beste foto

    Her er Harold – Simon Pramsten

    Andre nominerte:

    1001 gram – John Christian Rosenlund

    Beatles – Philippe Kress

  10. Halvor Schultz, Louis Williams, Håvard Jackwitz, Ole Nicolai Jørgensen og Beatles inntar filmfestivalen i Haugesund

    Beste produksjonsdesign / scenografi

    Beatles – Peter De Neergaard

    Andre nominerte:

    Her er Harold - Peter Bävman

    1001 gram – Astrid Astrup, Tim Pannen og Alain Guffroy

  11. Odd Magnus Williamson og Pia Tjelta på settet til Kaptein Sabeltann og skatten i Lama Rama

    Beste visuelle effekter

    Kaptein Sabeltann og skatten i Lama Rama - Storm Studio v/Morten Moen

    Andre nominerte:

    Børning – Gimpville v/Lars Erik Hansen

    Operasjon Arktis - Storyline Studios v/Torgeir Busch og Ivar André Rystad

  12. August Diehl i Dirk Ohm - Illusjonisten som forsvant

    Beste musikk

    Dirk Ohm – Illusjonisten som forsvant – Nicholas Sillitoe

    Andre nominerte:

    1001 gram – John Erik Kaada

    remake.me – Nils Petter Molvær

  13. Helge Risa fra Kaizers Orchestra i Den tilfeldige rockestjernen

    Beste klipp

    Den tilfeldige rockestjernen – Christoffer Heie

    Andre nominerte:

    Brødre – Aslaug Holm, Hilde Bjørnstad og Anders Teigen

    remake.me – Unni Straume

  14. Stillbilde fra Børning

    Beste lyddesign

    Børning - Fredric Vogel og Petter Fladeby

    Andre nominerte:

    Beatles – Tormod Ringnes og Baard Haugan Ingebretsen

    Den tilfeldige rockestjernen – Svenn Jakobsen

  15. Rune Denstad Langlo

    Beste kortfilm

    Bunker – regi Vibeke Heide, produsent Vibeke Heide

    Andre nominerte:

    Foul – regi Rune Denstad Langlo, produsent Håvard Gossé Bergseth for Spætt Film

    Mot nord (Skate) – regi Jørn Nyseth Ranum, produsent Anders Graham for Turbin Film

  16. Stillbilde fra filmen Drone

    Beste dokumentarfilm

    Drone – regi Tonje Hessen Schei, produsent Jonathan Borge Lie for Flimmer Film

    Andre nominerte:

    Brødre – regi Aslaug Holm, produsent Tore Buvarp for Fenris Film

    Pels – regi Ola Waagen, produsenter Torstein Grude, Bjarte Mørner Tveit og Oddleiv Vik for Piraya Film

  17. Stillbilde fra Leviathan

    Beste utenlandske kinofilm

    Leviatan (Russland)- regi Andrey Zvyagintsev, distributør Arthaus

    Andre nominerte:

    Interstellar (USA)– regi Christopher Nolan, distributør SF Norge

    Vintersøvn (Tyrkia, Frankrike, Tyskland) – regi Nuri Bilge Ceylan, distributør Fidalgo

    Whiplash (USA) - regi Damien Chazelle, distributør United International Pictures

    Wild Tales (Argentina) – Damián Szifrón, distributør Norsk filmdistribusjon

  18. Amandastatuetten

    Øvrige priser

    Amandakomiteens Gullklapper: Harald Mæle

    Amandakomiteens Ærespris: Vibeke Løkkeberg

    Folkets Amanda: Børning