Daniel Kaluuya i Get Out

Her er Oscar-nominasjonene 2018

Årets store filmfest er i gang!

Endelig er det duket for å se hvilke filmer som er nominert til den 90. Oscar-utdelingen som braker løs den 4. mars 2018.

Her er årets nominerte:

Tom Hardy i Dunkirk
Tom Hardy i Dunkirk

Beste film

  • Call me by Your Name
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Get Out
  • Lady Bird
  • Phantom Thread
  • The Post
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Gary Oldman i Darkest Hour
Gary Oldman i Darkest Hour

Beste mannlige hovedrolle

  • Timothée Chalamet (Call me by Your Name)
  • Daniel Day- Lewis (Phantom Thread)
  • Daniel Kaluuya (Get Out)
  • Gary Oldman (Darkest Hour)
  • Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq)
Francec McDormand i Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Francec McDormand i Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Beste kvinnelige hovedrolle

  • Sally Hawkins (The Shape of Water)
  • Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
  • Margot Robbie (I, Tonya)
  • Saoirse Ronan (Lady Bird)
  • Mery Streep (The Post)
Willem Dafoe i The Florida Project
Willem Dafoe i The Florida Project

Beste mannlige birolle

  • Willem Dafoe (The Florida Project)
  • Woody Harrelson (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
  • Richard Jenkins (The Shape of Water)
  • Christopher Plummer (All the Money in the World)
  • Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Allison Janney i I, Tonya
Allison Janney i I, Tonya

Beste kvinnelige birolle

  • Mary J. Blige (Mudbound)
  • Allison Janney (I, Tonya)
  • Lesley Manville (Phantom Thread)
  • Laurie Metcalf (Lady Bird(
  • Octavia Spencer (The Shape of Water)
Dunkirk-regissør Christopher Nolan.
Dunkirk-regissør Christopher Nolan.

Beste regi

  • Dunkirk (Christopher Nolan)
  • Get Out (Jordan Peele)
  • Lady Bird (Greta Gerwig)
  • Phantom Thread (Paul Thomas Anderson)
  • The Shape of Water (Guillermo del Toro)
Timothée Chalamet i Call Me by Your Name
Timothée Chalamet i Call Me by Your Name

Beste adapterte manus (filmatisering)

  • Call Me by Your Name
  • The Disaster Artist
  • Logan
  • Molly's Game
  • Mudbound
Zoe Kazan og Kumail Nanjiani i hovedrollene i The Big Sick
Zoe Kazan og Kumail Nanjiani i hovedrollene i The Big Sick

Beste originalmanus

  • The Big Sick
  • Get Out
  • Lady Bird
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Coco
Coco

Beste animasjonsfilm

  • The Boss Baby
  • The Breadwinner
  • Coco
  • Ferdinand
  • Loving Vincent
The Square
The Square

Beste fremmedspråklige film

  • A Fantastic Woman (Chile)
  • The Insult (Libanon)
  • Loveless (Russland)
  • On Body and Soul (Ungarn)
  • The Square (Sverige)
Ryan Gosling i Blade Runner 2049
Ryan Gosling i Blade Runner 2049

Beste foto

  • Blade Runner 2049
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Mudbound
  • The Shape of Water
Lily James og Ansel Elgort i Baby Driver
Lily James og Ansel Elgort i Baby Driver

Beste filmredigering

  • Baby Driver
  • Dunkirk
  • I, Tonya
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Skjønnheten og Udyret
Skjønnheten og Udyret

Beste kostymedesign

  • Skjønnheten og Udyret
  • Darkest Hour
  • Phantom Thread
  • The Shape of Water
  • Victoria & Abdul
Judi Dench og Ali Fazal i Victoria and Abdul
Judi Dench og Ali Fazal i Victoria and Abdul

Beste hår og sminke

  • Darkest Hour
  • Victoria & Abdul
  • Wonder

Beste dokumentarfilm

  • Abacus: Small Enough to Jail
  • Face Places
  • Icarus
  • Last Men in Aleppo
  • Strong Island
Michelle Williams og Hugh Jackman i The Greatest Showman
Michelle Williams og Hugh Jackman i The Greatest Showman

Beste originalsang

  • "Mighty River" (Mudbound)
  • "Mystery of Love" (Call me by Your Name)
  • "Remember Me" (Coco)
  • "Stand Up for Something" (Marshall)
  • "This is Me" (The Greatest Showman)
The Shape of Water
The Shape of Water

Beste originalmusikk

  • Dunkirk (Hans Zimmer)
  • Phantom Thread (Jonny Greenwood)
  • The Shape of Water (Alexandre Desplat)
  • Star Wars: The Last Jedi (John Williams)
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Carter Burwell)
Star Wars: The Last Jedi
Star Wars: The Last Jedi

Beste lydklipp

  • Baby Driver
  • Blade Runner 2049
  • Dunkirk
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi

Beste lydmiks

  • Baby Driver
  • Blade Runner 2049
  • Dunkirk
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi
Blade Runner 2049
Blade Runner 2049

Beste produksjonsdesign

  • Skjønnheten og Udyret
  • Blade Runner 2049
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • The Shape of Water
Daisy Ridley i Star Wars: The Last Jedi
Daisy Ridley i Star Wars: The Last Jedi

Beste visuelle effekter

  • Blade Runner 2049
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Kong: Skull Island
  • Star Wars: The Last Jedi
  • War for the Planet of the Apes

Beste kortfilm

  • Dekalb Elementary
  • The Eleven O'Clock
  • My Nephew Emmett
  • The Silent Child
  • Watu Wote/All of Us

Beste animerte kortfilm

  • Dear Basketball
  • Garden Party
  • Lou
  • Negative Space
  • Revolting Rhymes

Beste kortdokumentar

  • Edith + Eddie
  • Heaven is a Traffic Jam on the 405
  • Heroin(e)
  • Knife Skills
  • Traffic Stop