Oscarvinnere 2018

Stor oversikt: Her er årets Oscar-vinnere

Det fremste innen film ble hedret i natt. Her er vinnerlista!

I natt ledet komiker Jimmy Kimmel den prestisjetunge 90. Oscar-utdelingen, hvor Hollywood kårer det ypperste av det ypperste innen filmkunst fra 2017. Det var som alltid knyttet stor spenning til hvilke filmer, skuespillere og filmskapere som skulle dra hjem med de forgylte Oscar-statuettene - og her fasiten:

Beste film

  • Call me by Your Name
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Get Out
  • Lady Bird
  • Phantom Thread
  • The Post
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Beste mannlige hovedrolle

  • Timothée Chalamet (Call me by Your Name)
  • Daniel Day- Lewis (Phantom Thread)
  • Daniel Kaluuya (Get Out)
  • Gary Oldman (Darkest Hour)
  • Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq)

Beste kvinnelige hovedrolle

  • Sally Hawkins (The Shape of Water)
  • Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
  • Margot Robbie (I, Tonya)
  • Saoirse Ronan (Lady Bird)
  • Mery Streep (The Post)

Beste mannlige birolle

  • Willem Dafoe (The Florida Project)
  • Woody Harrelson (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
  • Richard Jenkins (The Shape of Water)
  • Christopher Plummer (All the Money in the World)
  • Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Beste kvinnelige birolle

  • Mary J. Blige (Mudbound)
  • Allison Janney (I, Tonya)
  • Lesley Manville (Phantom Thread)
  • Laurie Metcalf (Lady Bird(
  • Octavia Spencer (The Shape of Water)

Beste regi

  • Dunkirk (Christopher Nolan)
  • Get Out (Jordan Peele)
  • Lady Bird (Greta Gerwig)
  • Phantom Thread (Paul Thomas Anderson)
  • The Shape of Water (Guillermo del Toro)

Beste adapterte manus (filmatisering)

  • Call Me by Your Name - James Ivory
  • The Disaster Artist
  • Logan
  • Molly's Game
  • Mudbound

Beste originalmanus

  • The Big Sick
  • Get Out - Jordan Peele
  • Lady Bird
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Beste animasjonsfilm

  • The Boss Baby
  • The Breadwinner
  • Coco
  • Ferdinand
  • Loving Vincent

Beste fremmedspråklige film

  • A Fantastic Woman (Chile)
  • The Insult (Libanon)
  • Loveless (Russland)
  • On Body and Soul (Ungarn)
  • The Square (Sverige)

Beste foto

  • Blade Runner 2049 - Roger Deakins
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Mudbound
  • The Shape of Water

Beste filmredigering

  • Baby Driver
  • Dunkirk - Lee Smith
  • I, Tonya
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Beste kostymedesign

  • Skjønnheten og Udyret
  • Darkest Hour
  • Phantom Thread - Mark Bridges
  • The Shape of Water
  • Victoria & Abdul

Beste hår og sminke

  • Darkest Hour - Kazuhiro Tsuji, David Malinowski og Lucy Sibbick
  • Victoria & Abdul
  • Wonder

Beste dokumentarfilm

  • Abacus: Small Enough to Jail
  • Face Places
  • Icarus
  • Last Men in Aleppo
  • Strong Island

Beste originalsang

  • "Mighty River" (Mudbound)
  • "Mystery of Love" (Call me by Your Name)
  • "Remember Me" (Coco)
  • "Stand Up for Something" (Marshall)
  • "This is Me" (The Greatest Showman)

Beste originalmusikk

  • Dunkirk (Hans Zimmer)
  • Phantom Thread (Jonny Greenwood)
  • The Shape of Water (Alexandre Desplat)
  • Star Wars: The Last Jedi (John Williams)
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Carter Burwell)

Beste lydklipp

  • Baby Driver
  • Blade Runner 2049
  • Dunkirk - Alex Gibson og Richard King​
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi

Beste lydmiks

  • Baby Driver
  • Blade Runner 2049
  • Dunkirk - Mark Weingarten, Gregg Landaker og Gary A. Rizzo
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi

Beste produksjonsdesign

  • Skjønnheten og Udyret
  • Blade Runner 2049
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • The Shape of Water - Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin og Shane Vieau

Beste visuelle effekter

  • Blade Runner 2049
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Kong: Skull Island
  • Star Wars: The Last Jedi
  • War for the Planet of the Apes

Beste kortfilm

  • Dekalb Elementary
  • The Eleven O'Clock
  • My Nephew Emmett
  • The Silent Child
  • Watu Wote/All of Us

Beste animerte kortfilm

  • Dear Basketball - Glen Keane og Kobe Bryant
  • Garden Party
  • Lou
  • Negative Space
  • Revolting Rhymes

Beste kortdokumentar

  • Edith + Eddie
  • Heaven is a Traffic Jam on the 405
  • Heroin(e)
  • Knife Skills
  • Traffic Stop