Harajuku

Amandanominasjonene: Storeslem til Ut og stjæle hester og Harajuku

To filmer topper Amanda-prisens nominasjonsliste, med henholdsvis ti og ni nominasjoner.

19. juni offentliggjorde Amandakomiteen og Amandajuryen nominasjonene til den nasjonale filmprisen på Filmens hus i Oslo. 23 langfilmer var med i konkurransen, blant annet fem dokumentarer og seks barnefilmer.

Den gjeve prisen deles ut for 35. gang i år, og vinnerene annonseres lørdag 17. august, under filmfestivalen i Haugesund.

Les også: Stem på din Amanda-favoritt og vinn 20 kinobilletter!

Her er årets Amanda-nominerte:

Beste Norske Kinofilm

- "Harajuku"

- "Skjelvet"

- "Ut og Stjæle Hester"

Beste Norske Barnefilm

- "Kutoppen"

- "Psychobitch"

- "Tårnet"

Beste Regi

- Eirik Svensson for "Harajuku"

- Magnus Meyer Arnesen for "Når Jeg Faller"

- Hans Petter Moland for "Ut og Stjæle Hester"

Beste Mannlige Skuespiller

- Tobias Santelmann i "Mordene i Kongo"

- Preben Hodneland i "Når Jeg Faller"

- Jon Ranes i "Ut og Stjæle Hester"

Beste Kvinnelige Skuespiller

- Ines Høysæter Asserson i "Harajuku"

- Pia Tjelta i "Blindsone"

- Ine Marie Wilmann i "Sonja"

Beste mannlige Birolle

- Nicolai Cleve Broch i "Harajuku"

- Eldar Skar i "Sonja"

- Bjørn Floberg i "Ut og Stjæle Hester"

Beste Kvinnelige Birolle

- Anneke Von Der Lippe i "En Affære"

- Maria Bonnevie i "Føniks"

- Alexandra Gjerpen i "Når jeg Faller"

Beste Filmmanus

- Sebastian Torngren Wartin til "Harajuku"

- Martin Lund til "Psychobitch"

- Hans Petter Moland til "Ut og Stjæle Hester"

Beste Foto

- Karl Erik Brøndbo i "Harajuku"

- John Andreas Andersen i "Mordene i Kongo"

Beste Dokumentar

- Yellow Log for "Hvor Man Vender Tilbake"

- Fuglene for "For vi er Gutta"

- Fenomen for "Born2Drive"

Beste Lyddesign

- Gunn Tove Grønsberg i "Harajuku"

- Tormod Ringnes, Niklas Skarp i "Mordene i Kongo"

- Gisle Tveito i "Ut og Stjæle Hester"

Beste Originalmusikk

- Fay Wildhagen og Øyvind Mathisen til "Harajuku"

- David Stephen Grant til "Når jeg Faller"

- Kaspar Kaae til "Ut og Stjæle Hester"

Beste Klipp

- Karsten Meinich, Elise Solberg for "Harajuku"

- Silje Nordseth, Karsten Meinich, Anders Bergland for "Tårnet"

- Nicolaj Monberg, Jens Christian Fodstad for "Ut og Stjæle Hester"

Beste produksjonsdesign/scenografi

- Karl Júliusson for "Amundsen"

- Jørgen Stangebye Larsen for "Skjelvet"

- Lina Nordqvist for "Sonja"

Beste Visuelle Effekter

- "Amundsen"

- "Skjelvet"

- "Ut og Stjæle Hester"

Beste Kortfilm:

- "Kulturen" – produsent Marte Hansen for Den Norske Filmskolen og med regi av Ernst De Geer

- "She-Pack" – produsent Lotte Sandbu for Den Norske Filmskolen og med regi av Fanny Ovesen

- "Hæstkuk" – produsent Ragna Midtgard for Mer Film, med regi av Aasne Vaa Greibrokk

Beste Utenlandske Kinofilm

- "Den skyldige"

- "Green Book"

- "Kapernaum"

- "Leave No Trace"

- "Shoplifters"