Beste mannlige og kvinnelige hovedrolle under Oscar 2006; Philip Seymour Hoffman (Capote) og Reese Witherspoon (Walk the Line)

Oscar-vinnere 2006

Mens de fleste nordmenn lå og sov, var Hollywood-fiffen i gang med å feire seg selv under årets mest prestisjetunge prisutdeling natt til mandag. Filmweb gir deg hele listen over Oscar 2006-vinnerne, samt alle bildene fra nattens begivenhet.

Bildeserier:
Se stjernene oppover den røde løperen
Se vinnerne og presentører bak scenen



Listen over vinnere og nominerte:


Beste mannlige hovedrolle:
Philip Seymour Hoffman i “Capote”

Øvrige nominerte:
Terrence Howard i “Hustle & Flow”

Heath Ledger i “Brokeback Mountain”

Joaquin Phoenix i “Walk the Line”

David Strathairn i “Good Night, and Good Luck.”


Beste mannlige birolle:
George Clooney i “Syriana”

Øvrige nominerte:
Matt Dillon i “Crash”

Paul Giamatti i “Cinderella Man”

Jake Gyllenhaal i “Brokeback Mountain”

William Hurt i “A History of Violence”


Beste kvinnelige hovedrolle:
Reese Witherspoon i “Walk the Line”


Øvrige nominerte:
Judi Dench i “Mrs. Henderson presenterer”

Felicity Huffman i “Transamerica”

Keira Knightley i “Stolthet og fordom”

Charlize Theron i “North Country”

Beste kvinnelige birolle:
Rachel Weisz i “The Constant Gardener”


Øvrige nominerte:
Amy Adams i “Junebug”

Catherine Keener i “Capote”

Frances McDormand i “North Country”

Michelle Williams i “Brokeback Mountain”


Beste regi:
Ang Lee for “Brokeback Mountain”


Øvrige nominerte:
Bennett Miller for “Capote”

Paul Haggis fra “Crash”

George Clooney fra “Good Night, and Good Luck.”

Steven Spielberg fra "München"


Beste film:
"Crash"


Øvrige nominerte:
"Brokeback Mountain"

"Capote"

“Good Night, and Good Luck.”

"München"

Beste ikke-engelskspråklige film:
“Tsotsi” fra South Africa


Øvrige nominerte:
“Don’t Tell” fra Italia

“En dag uten krig” fra Frankrike

“Paradis Nå” fra Palestina

“Sophie Scholl - The Final Days” fra Germany



Beste animerte film:
“Wallace & Gromit og varulvkaninens forbannelse” (Regi: Nick Park og Steve Box)


Øvrige nominerte:
“Det levende slottet” (Regi: Hayao Miyazaki)

“Tim Burton’s Corpse Bride” (Regi: Tim Burton og Mike Johnson)

Beste art direction:
“Geisha” (Art Direction: John Myhre)


Øvrige nominerte:
“Good Night, and Good Luck.” (Art Direction: Jim Bissell)

“Harry Potter og ildbegeret” (Art Direction: Stuart Craig)

“King Kong” (Art Direction: Grant Major)

“Stolthet og fordom” (Art Direction: Sarah Greenwood)


Beste fotografering:
“Geisha” (Dion Beebe)


Øvrige nominerte:
“Batman Begins” (Wally Pfister)

“Brokeback Mountain” (Rodrigo Prieto)

“Good Night, and Good Luck.” (Robert Elswit)

“The New World” (Emmanuel Lubezki)


Beste kostyme:
“Geisha” (Colleen Atwood)


Øvrige nominerte:
“Charlie og sjokoladefabrikken” (Gabriella Pescucci)

“Mrs. Henderson presenterer” (Sandy Powell)

“Stolhet og fordom” (Jacqueline Durran)

“Walk the Line” (Arianne Phillips)



Beste dokumentar:
“Pingvinenes marsj” (Regi: Luc Jacquet og Yves Darondeau)


Øvrige nominerte:
“Darwin’s Nightmare” (Regi: Hubert Sauper)

“Enron: The Smartest Guys in the Room” (Regi: Alex Gibney og Jason Kliot )

“Murderball” (Regi: Henry-Alex Rubin og Dana Adam Shapiro)

“Street Fight” (Regi: Marshall Curry)


Beste kortdokumentar:
“A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin” (Regi: Corinne Marrinan og Eric Simonson)


Øvrige nominerte:
“The Death of Kevin Carter: Casualty of the Bang Bang Club” (Regi: Dan Krauss)

“God Sleeps in Rwanda” (Regi: Kimberlee Acquaro og Stacy Sherman)

"The Mushroom Club" (Regi: Steven Okazaki)

Beste klipping:
“Crash” (Klipping: Hughes Winborne)


Øvrige nominerte:
“Cinderella Man” (Klipping: Mike Hill og Dan Hanley)

“The Constant Gardener” (Klipping: Claire Simpson)

“München” (Klipping: Michael Kahn)

“Walk the Line” (Klipping: Michael McCusker)


Beste sminke:
"Legenden om Narnia: Løven, heksa og klesskapet” (Sminke: Howard Berger og Tami Lane)


Øvrige nominerte:
"Cinderella Man" (Sminke: David Leroy Anderson og Lance Anderson)

"Star Wars: Episode III - Sithene tar hevn" (Sminke: Dave Elsey og Annette Miles)


Beste musikk:
"Brokeback Mountain" (Komponist: Gustavo Santaolalla)


Øvrige nominerte:
"The Constant Gardner" (Komponist: Alberto Iglesias)

"Geisha" (Komponist: John Williams)

"München" (Komponist: John Williams)

"Stolthet og fordom" (Komponist: Dario Marianelli)


Beste musikk (sang):
“It’s Hard Out Here for a Pimp” fra "Hustle & Flow " (Jordan Houston, Cedric Coleman og Paul Beauregard)


Øvrige nominerte:
“In the Deep” fra “Crash” (Kathleen “Bird” York og Michael Becker)

“Travelin’ Thru” fra "Transamerica" (Dolly Parton)


Beste animerte kortfilm:
"The Moon and the Son: An Imagined Conversation” (Regi: John Canemaker og Peggy Stern)


Øvrige nominerte:
“Badgered” (Regi: Sharon Colman)

“The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello” (Regi: Anthony Lucas)

"9" (Regi: Shane Acker)

"One Man Band" (Regi: Andrew Jimenez og Mark Andrews)


Beste kortfilm:
“Six Shooter” (Regi: Martin McDonagh)


Øvrige nominerte:
“Ausreisser (The Runaway)” (Regi: Ulrike Grote)

“Cashback” (Regi: Sean Ellis og Lene Bausager)

“The Last Farm” (Regi: Rúnar Rúnarsson og Thor S. Sigurjónsson)

“Our Time Is Up”(Regi: Rob Pearlstein og Pia Clemente)


Beste lyd:
"King Kong" (Lyd: Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges og Hammond Peek)


Øvrige nominerte:
"Legenden om Narnia: Løven, heksa og klesskapet” (Lyd: Terry Porter, Dean A. Zupancic og Tony Johnson)

"Geisha" (Lyd: Kevin O’Connell, Greg P. Russell, Rick Kline og John Pritchett)

"Walk the Line" (Lyd: Paul Massey, D.M. Hemphill og Peter F. Kurland)

"Klodenes kamp" (Lyd: Andy Nelson, Anna Behlmer og Ronald Judkins)


Beste lydklipping:
"King Kong" (Lydklipping: Mike Hopkins og Ethan Van der Ryn)


Øvrige nominerte:
"Geisha" (Lydklipping: Wylie Stateman)

"Klodenes kamp" (Lydklipping: Richard King)


Beste visuelle effekter:
"King Kong" (Effekter: Joe Letteri, Brian Van’t Hul, Christian Rivers og Richard Taylor)


Øvrige nominerte:
"Legenden om Narnia: Løven, heksa og klesskapet” (Effekter: Dean Wright, Bill Westenhofer, Jim Berney og Scott Farrar)

"Klodenes kamp" (Effekter: Dennis Muren, Pablo Helman, Randy Dutra og Daniel Sudick)


Beste manus basert på tidligere utgitt materiale:
" Brokeback Mountain" (Manus: Larry McMurtry og Diana Ossana)


Øvrige nominerte:
"Capote" (Manus: Dan Futterman)

"The Constant Gardener" (Manus: Jeffrey Caine)

"A History of Violence" (Manus: Josh Olson)

"München" (Manus: Tony Kushner og Eric Roth)


Beste originale manus:
"Crash" (Manus: Paul Haggis)


Øvrige nominerte:
"Good night, and good luck" (Manus: George Clooney og Grant Heslov)

"Match Point" (Manus: Woody Allen)

"The Squid and the Whale" (Manus: Noah Baumbach)

"Syriana" (Manus: Stephen Gaghan)