Trond Nilssen i Kongen av Bastøy

Amanda 2011: Disse vinner!

Tror vi.

Amandaprisutdelingen deles ut lørdag 20. august, som en del av Den norske filmfestivalen i Haugesund, og sendes direkte på TV2. Årets verter blir skuespillerne Janne Formoe og Ingar Helge Gimle.

Vi har pukket ut de vi tror vinner de gjeveste kategoriene:

( de som vant kan du se her)

Kongen av Bastøy

Beste norske kinofilm
Gazas tårer
*Kongen av Bastøy
Nokas

Jørgen + Anne=Sant

Beste barnefilm
Elias og jakten på havets gull
*Jørgen + Anne = sant
Keeper’n til Liverpool

Regissør Maria Sødahl

Beste regi
Anne Sewitsky, Jørgen + Anne = sant
*Maria Sødahl, Limbo
Erik Skjoldbjærg , Nokas

Line Verdal i Limbo

Beste kvinnelige skuespiller
Agnes Kittelsen, Sykt lykkelig
Ellen Dorrit Petersen/Marte Magnusdotter Solem, Fjellet
*Line Verndal, Limbo

Agnes Kittelsen og Henrik Rafaelsen i Sykt Lykkelig

Beste mannlige skuespiller
Benjamin Helstad, Kongen av Bastøy
Otto Jespersen, Trolljegeren
*Henrik Rafaelsen, Sykt lykkelig

Lena Endre

Beste kvinnelige birolle
Maria Bonnevie, Maskeblomstfamilien
*Lena Endre, Limbo
Kjersti Holmen, Mennesker i solen

Trond Nilssen i Kongen av Bastøy

Beste mannlige birolle
Trond Fausa Aurvåg, Hjem til jul
Bryan Brown, Limbo
*Trond Nilssen, Kongen av Bastøy

HER ER RESTEN AV DE NOMINERTE:

Beste filmmanus
Maria Sødahl, Limbo
Christopher Grøndahl, Nokas
André Øvredal, Trolljegeren

Beste foto
John Christian Rosenlund, Hjem til jul
John Andreas Andersen, Kongen av Bastøy
Manuel Alberto Claro, Limbo

Beste produksjonsdesign / scenografi
Astrid Maria Sætren, Jørgen + Anne = sant
Janusz Sosnowski, Kongen av Bastøy
Niels Sejer, Limbo

Beste visuelle effekter
Ove Heiborg, Qvisten Animation, Knerten gifter seg
Camilla Fossen og Otto Thorbjørnsen, Storm Studios, Kongen av Bastøy
Marcus B. Brodersen, Filmkameratene og Øystein Larsen, Storyline Studios, Trolljegeren

Beste musikk
Johan Söderqvist, Kongen av Bastøy
Johan Söderqvist, Limbo
Stein Berge Svendsen og Wenche Losnegård, Sykt lykkelig

Beste klipp
Christoffer Heie, Jørgen + Anne = sant
Jens Christian Fodstad, Limbo
Per Erik Eriksen, Trolljegeren

Beste lyddesign
Petter Fladeby, Hjem til jul
Tormod Ringnes, Kongen av Bastøy
Hugo Ekornes, Limbo

Beste kortfilm
1994, regi Kaveh Tehrani, produsenter Kaveh Tehrani, Christian Lien Jensen og Marthe Haakensen
Asyl, regi Jørn Utkilen, produsenter Carolynne Sinclair Kidd og Matthieu de Braconier
Everything Will be OK, regi Jonas Matzow Gulbrandsen, produsent Alan R. Milligan for Film Farms

Beste dokumentarfilm
Gazas tårer, regi Vibeke Løkkeberg, produsent Terje Kristiansen og Vibeke Løkkeberg for Nero Media
Legenes krig, regi Elsa Kvamme, produsent Elsa Kvamme for Alert Film
Reunion- Ten Years After the War, regi Jon Haukeland, produsent Charlotte Røhder Tvedt for Medieoperatørene

Beste utenlandske kinofilm
Another Year, regi Mike Leigh, distributør SF Norge
Black Swan, regi Darren Aronofsky, distributør Twentieth Century Fox Norge
Inception, regi Christopher Nolan, distributør Sandrew Metronome Norway
Kongens tale, regi Tom Hooper, distributør SF Norge
Om guder og mennesker, regi Xavier Beauvois, distributør Arthaus

Folkets Amanda, Gullklapperen og Æresprisen
I tillegg til de 17 prisene som er vurdert av fagjuryene, vil Amandakomiteens Gullklapper og Ærespris samt Folkets Amanda overrekkes under Amandaprisutdelingen. Folkets Amanda er et samarbeid mellom Den norske filmfestivalen, VG og TV 2.

Amandajuryene
Juryleder Bjørn Simensen leder Amandajuryene som har vurdert de norske spillefilmene, mens juryene for beste kort- og dokumentarfilm og beste utenlandske kinofilm har oppnevnt egne juryledere. Oversikt over Amandajuryene finnes på www.filmfestivalen.no.