Oscarstatuetter

Oscar-nominasjonene 2009

"Den fantastiske historien om Benjamin Button" leder an med 13 nominasjoner, mens "Slumdog Millionaire" sikrer seg 10 nominasjoner.

Her er årets nominerte:

Beste film:

"Den fantastiske historien om Benjamin Button"

"Frost/Nixon"

"Milk"

"The Reader"

"Slumdog Millionaire"

Beste mannlige skuespiller:

Richard Jenkins i "The Visitor"

Frank Langella i "Frost/Nixon"

Sean Penn i "Milk"

Brad Pitt i "Den fantastiske historien om Benjamin Button"

Mickey Rourke i "The Wrestler"

Beste kvinnelige skuespiller:

Anne Hathaway i "Rachel Getting Married"

Angelina Jolie i "Changeling"

Melissa Leo i "Frozen River"

Meryl Streep i "Doubt"

Kate Winslet i "The Reader"

Beste mannlige birolle:

Josh Brolin i ”Milk"

Robert Downey jr. i "Tropic Thunder"

Philip Seymour Hoffman i "Doubt"

Heath Ledger i "The Dark Knight"

Michael Shannon i "Revolutionary Road"

Beste kvinnelige birolle:

Amy Adams i "Doubt"

Penélope Cruz i "Vicky Cristina Barcelona"

Viola Davis i "Doubt"

Taraji P. Henson i "Den fantastiske historien om Benjamin Button"

Marisa Tomei i "The Wrestler "

Beste regissør

Danny Boyle for «Slumdog Millionaire»

David Fincher for «Den fantastiske historien om Benjamin Button»

Gus Van Sant for «Milk»

Ron Howard for «Frost/Nixon»

Stephen Daldry for «The Reader»

Beste tilrettelagte manus

Eric Roth, «Den fantastiske historien om Benjamin Button»

John Patrick Shanley, «Doubt»

Peter Morgan, «Frost/Nixon»

David Hare, «The Reader»

Simon Beaufoy, «Slumdog Millionaire»

Originalmanus

Mike Leigh for «Happy-Go-Lucky»

Courtney Hunt for «Frozen River»

Martin McDonagh for «In Bruges»

Dustin Lance Black for «Milk»

Andrew Stanton for «Wall-E»

Beste fremmedspråklige film

«Baader Meinhof Complex (Tyskland)

«Klassen»(Frankrike)

«Departures» (Japan)

«Revanche» (Østerrike)

«Waltz med Bashir» (Israel

Beste animajonsfilm

«Wall-E»

«Kung Fu Panda

«Bolt»

Beste scenografi

«Changeling»

«Den fantastiske historien om Benjamin Button»

«The Dark Knight»

«The Duchess»

«Revolutionary Road»

Beste kostyme

«Australia»

«Den fantastiske historien om Benjamin Button»

«The Duchess»

«Milk»

«Revolutionary Road»

Beste filmklipp

«Den fantastiske historien om Benjamin Button»

«The Dark Knight»

«Frost/Nixon»

«Milk»

«Slumdog Millionaire»

Beste foto

«Changeling»

«Den fantastiske historien om Benjamin Button»

«The Dark Knight»

«The Reader»

«Slumdog Millionaire»

Beste dokumentarfilm

«The Betrayal» («Nerakhoon»)

«Encounters at the End of the World»

«The Garden»

«Man on Wire»

«Trouble the Water»

Beste kortdokumentar

«The Conscience of Nhem En»

«The Final Inch»

«Smile Pinki»

«The Witness - From the Balcony of Room 306»

Beste sminke

«Den fantastiske historien Benjamin Button»

«The Dark Knight»

«Hellboy II: The Golden Army»

Beste kortfilm

«Auf der Strecke»

«Manon on the Asphalt»

«New Boy»

«Grisen» (Dansk)

«Spielzeugland»

Beste lydklipp

«The Dark Knight»

«Iron Man»

«Slumdog Millionaire»

«WALL-E»

«Wanted»

Beste animerte kortfilm

«La Maison de Petits Cubes»

«Lavatory - Lovestory»

«Oktapodi»

«Presto»

«This Way Up»

Beste filmsang

«Down to Earth» i «WALL-E»

«Jai Ho» i «Slumdog Millionaire»

«O Saya» i «Slumdog Millionaire»

Beste filmmusikk

«Den fantastiske historien om Benjamin Button»

«Defiance»

«Milk»

«Slumdog Millionaire»

«WALL-E»

Beste lyd

«Den fantastiske historien om Benjamin Button»

«The Dark Knight»

«Slumdog Millionaire»

«WALL-E»

«Wanted»

Beste spesialeffekter

«Den fantastiske historien om Benjamin Button»

«The Dark Knight»

«Iron Man»