Her er Oscar-nominasjonene 2012

Disse filmene skal kjempe om filmverdenens gjeveste pris 26. februar.

Det ble noen overraskelser og mye som forventet da årets Oscar-nominasjoner ble annonsert 24. februar.

" The Artist" fikk ti nominasjoner og holder koken som årets store favoritt, mens Scorseses " Hugo Cabret" har meldt seg på i konkurransen med flest nominajsoner, mange av de tekniske og elleve totalt.

Stem på din favoritt!

Brad Pitt kan vinne sin første Oscar og Terrence Maliks " The Tree of Life" er heldigvis tilbake i racet, etter å ha blitt utelatt på Golden Globe-utdelingen.

Brad Pitt i Moneyball

At Gary Oldman, en av tidens mest forbigåtte skuespillere i Oscar-sammenheng, endelig er blitt nominert og kan vinne sin første Oscar er en gledelig overraskelse. Også han ble utelatt under Golden Globe.

Årets store skuffelse er at " Shame" med fantastiske Michael Fassbender ble oversett. " Harry Potter og dødstalismanene - Del 2"s Oscarkampanje resulterte heller ikke i noen gjev nominasjon.

Mest gledelig for oss her hjemme: Hurra for norske " Tuba Atlantic" som er nominert for beste kortfilm!

Tuba Atlantic

Oscar-showet går av stabelen søndag 26. februar i tradisjonsrike Kodak Theatre og årets vert er Billy Crystal.

NRK1 sender direkte fra Oscar-utdelingen natt til 27. februar.

Hvem tror du vinner? Bli med i vår store OSCAR-TIPPEKONKURRANSE og vinn en stor pakke med Oscar-filmer!

HER ER ALLE DE NOMINERTE:

BESTE FILM

The Artist

War Horse

Hugo Cabret

The Descendants

The Tree of Life

Moneyball

Barnepiken

Ekstremt høyt & utrolig nært

Midnight in Paris

BESTE MANNLIGE HOVEDROLLE

Demián Bichir for A Better Life (2011)

George Clooney for The Descendants (2011)

Jean Dujardin for The Artist (2011)

Gary Oldman for Muldvarpen (2011)

Brad Pitt for Moneyball (2011)

BESTE KVINNELIGE HOVEDROLLE

Glenn Close for Albert Nobbs (2011)

Viola Davis for Barnepiken (2011)

Rooney Mara for The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

Meryl Streep for Jernkvinnen (2011)

Michelle Williams for My Week with Marilyn (2011)

BESTE MANNLIGE BIROLLE

Kenneth Branagh for My Week with Marilyn (2011)

Jonah Hill for Moneyball (2011)

Nick Nolte for Warrior (2011)

Christopher Plummer for Beginners (2010)

Max von Sydow for Ekstremt høyt & utrolig nært (2011)

BESTE KVINNELIGE BIROLLE

Bérénice Bejo for The Artist (2011)

Jessica Chastain for Barnepiken (2011)

Melissa McCarthy for Bridesmaids (2011)

Janet McTeer for Albert Nobbs (2011)

Octavia Spencer for Barnepiken (2011)

BESTE REGI

Woody Allen for Midnight in Paris (2011)

Terrence Malick for The Tree of Life (2011)

Alexander Payne for The Descendants (2011)

Martin Scorsese for Hugo (2011/II)

Michel Hazanavicius for The Artist (2011)

BESTE ORIGINALMANUS

The Artist (2011): Michel Hazanavicius

Bridesmaids (2011): Kristen Wiig, Annie Mumolo

Margin Call (2011): J.C. Chandor

Midnight in Paris (2011): Woody Allen

Nader og Simin - et brudd (2011): Asghar Farhadi

BESTE ADAPTERTE MANUS

The Descendants (2011): Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash

Hugo Cabret (2011/II): John Logan

Maktens menn (2011): George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon

Moneyball (2011): Steven Zaillian, Aaron Sorkin, Stan Chervin

Muldvarpen (2011): Bridget O'Connor, Peter Straughan

Beste animasjonsfilm:

En katt i Paris (2010)

Kung Fu Panda 2 (2011)

Pus med støvler (2011)

Rango (2011)

Chico & Rita (2010)

Beste utenlandske film:

Rundskop (2011): Michael R. Roskam (Belgia)

Hearat Shulayim (2011): Joseph Cedar (Israel)

Nader og Simin - et brudd (2011): Asghar Farhadi (Iran)

In Darkness (2011): Agnieszka Holland (Polen)

Monsieur Lazhar (2011): Philippe Falardeau (Canada)

Beste dokumentar:

Hell and Back Again (2011)

If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front (2011)

Paradise Lost 3: Purgatory (2011)

Pina (2011)

Undefeated (2011)

Beste kortfilm:

Tuba Atlantic (2010): Hallvar Witzø (Norge)

Pentecost (2011): Peter McDonald

Raju (2011): Max Zähle, Stefan Gieren

The Shore: Terry George

Time Freak (2011): Andrew Bowler, Gigi Causey

Beste cinematografi

The Artist (2011): Guillaume Schiffman

The Girl with the Dragon Tattoo (2011): Jeff Cronenweth

Hugo (2011/II): Robert Richardson

The Tree of Life (2011): Emmanuel Lubezki

War Horse (2011): Janusz Kaminski

Beste klipp:

The Artist (2011): Anne-Sophie Bion, Michel Hazanavicius

The Descendants (2011): Kevin Tent

The Girl with the Dragon Tattoo (2011): Angus Wall, Kirk Baxter

Hugo (2011/II): Thelma Schoonmaker

Moneyball (2011): Christopher Tellefsen

Beste art direction:

The Artist (2011): Laurence Bennett, Gregory S. Hooper

Harry Potter og dødstalismanene - del 2 (2011): Stuart Craig, Stephenie McMillan

Hugo (2011): Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo

Midnight in Paris (2011): Anne Seibel, Hélène Dubreuil

War Horse (2011): Rick Carter, Lee Sandales

Beste kostyme:

Anonymous (2011): Lisy Christl

The Artist (2011): Mark Bridges

Hugo (2011): Sandy Powell

Jane Eyre (2011): Michael O'Connor

W.E. (2011): Arianne Phillips

Beste sminke:

Albert Nobbs (2011)

Harry Potter og dødstalismanene - del 2 (2011)

Jernkvinnen (2011)

Beste originalmusikk

På eventyr med Tintin - Enhjørningens hemmelighet (2011): John Williams

The Artist (2011): Ludovic Bource

Hugo (2011/II): Howard Shore

Muldvarpen (2011): Alberto Iglesias

War Horse (2011): John Williams

Beste originalsang:

The Muppets (2011): Bret McKenzie ("Man or Muppet")

Rio (2011): Sergio Mendes, Carlinhos Brown, Siedah Garrett ("Real in Rio")

Beste lydmix

The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

Hugo (2011/II)

Moneyball (2011)

Transformers 3 (2011)

War Horse (2011)

Beste lydklipp

Drive (2011)

The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

Hugo (2011)

Transformers 3 (2011)

War Horse (2011)

Beste visuelle effekter:

Harry Potter og dødstalismanene - del 2 (2011)

Hugo (2011)

Real Steel (2011)

Rise of the Planet of the Apes (2011)

Transformers 3 (2011)

Beste kortfilm-dokumentar:

The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement (2011)

God Is the Bigger Elvis

Incident in New Baghdad (2011)

Saving Face (2011/II)

The Tsunami and the Cherry Blossom (2011)

Beste animerte kortfilm:

Dimanche (2011): Patrick Doyon

The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore (2011): William Joyce, Brandon Oldenburg

La Luna (2011): Enrico Casarosa

A Morning Stroll (2011): Grant Orchard, Sue Goffe

Wild Life (2011): Amanda Forbis, Wendy Tilby