
"Golden vs. Zuckerberg": Johan Golden tar opp kampen mot Facebook i ny NRK-serie
Hva gjør du når Facebook lar svindlere bruke navnet og trynet ditt til å lure folk for hundretusener av kroner? Hvis du er Johan Golden, saksøker du Meta – og lager TV av det.
Når ansiktet hans plutselig dukker opp i krypto-svindel på Facebook blir Johan Golden forbanna, og i den nye NRK-dokumentarserien Golden vs. Zuckerberg går han rett i strupen på en av verdens mektigste tech-giganter.
Utgangspunktet er både personlig og urovekkende. I årevis har falske annonser brukt Goldens navn og fjes for å lokke folk inn i krypto-svindel på Facebook. Til tross for gjentatte varsler, rapporter og e-poster, skjer det ingenting.

Mens Meta tjener milliarder på svindelannonser, taper helt vanlige folk store summer. I serien møter Golden blant annet en kvinne som har blitt svindlet for 160 000 kroner – penger hun aldri får igjen.
I stedet for å trekke på skuldrene, bestemmer han seg for å saksøke Meta. Golden vs. Zuckerberg følger reisen fra irritasjon og maktesløshet til et ambisiøst mål om å få svar – og ansvar – fra Mark Zuckerberg selv. Serien avdekker samtidig de mørkere sidene ved Facebooks enorme makt og innflytelse.

Spørsmålet er bare: Er det mulig å få verdens største sosiale medieplattform til å rydde opp? Og kan én sint nordmann faktisk bli hørt?
Golden vs. Zuckerberg har premiere på NRK TV tirsdag 20. januar.