Mangler plakat

Transamerica

15 år
1 t. 44 min.
Drama
Du må velge kinosted for å se visninger.
Filmen er tilgjengelig på streaming. Klikk her for å se hvor den kan streames.
Annonse

Anmeldelser

Loading...

Foreløpig har ingen anmeldt Transamerica
Premiere: 17.03.2006
Sjanger: Drama
Nasjonalitet: USA
Aldersgrense med begrunnelse: 15 år
Voksenproblematikk rundt kjønnsidentitet, kjønnsskifte og konflikter i familiesammenheng gjør at denne filmen får 15-årsgrense.
Språk: Engelsk

Bree, en høyt utdannet, transseksuell kvinne som er en såkalt GG (Genetic Girl - genetisk jente), bor i et fattig strøk i Los Angeles, og har to jobber for å spare penger til den endelige kjønnsskifteoperasjonen hun trenger. Når Toby, en fengslet tenåring som er på rømmen og jakter på sin far, ringer henne blir hun sjokkert over å finne ut at et famlende heteroseksuelt møte mange år tidligere har resultert i at hun har en sønn. Brees første innskytelse er å vende fortiden ryggen, men terapeuten hennes insisterer på at dette er noe hun må konfrontere, og holder tilbake godkjennelsen hun trenger for å få operasjonen sin inntil hun går med på å møte gutten.

Motvillig bruker hun av operasjonsfondet sitt og flyr til New York for å kausjonere for Toby så han kan slippe ut fra fengselet. Han blir løslatt og overlatt i hennes varetekt uten forklaring, og Toby tar det for gitt at Brees konservativc fremtoning betyr at hun er en kristen misjonær som hjelper de hjemløse ved å konvertere dem til Jesus. Bree lar ham leve i troen, men når hun innser at den møkkete og uflidde gutten planlegger å rømme til Los Angeles for å lete etter sin virkelige far, får hun panikk. Hun vil ikke at han skal blande seg inn i planene hun har lagt for et trygt og godt nytt liv. Hun tilbyr ham skyss på tvers av kontinentet og planlegger å etterlate ham hos stefaren han har rømt fra. Toby takker ja til tilbudet, vant som han er til at voksne tilbyr ham tjenester i bytte mot sex.

Etter som de to lyver og forsøker å manipulere hverandre, befinner Bree og Toby seg på vei gjennom hjertet av det amerikanske kontinentet, på en helt spesiell reise. - til Transamerica.

FELICITY HUFFMAN er en av stjernene fra suksesserien Frustrerte fruer og har spilt i flere filmer, blant annet Christmas With The Kranks og Raising Helen. I tillegg har hun spilt i mange TV-filmer, blant dem kritikerroste Door To Door med William H. Macy og Path To War med Alec Baldwin og Donald Sutherland.

KEVIN ZEGERS har spilt i filmer siden han var ni år gammel da han debuterte i Life With Mikey. Han har også spilt i Disneys Air Bud-filmer og var nylig å se i den nye versjonen av Dawn Of The Dead, The Hollow og TV-filmen The Incredible Mrs. Ritchie.

FIONNULA FLANAGAN har blant annet spilt i The Others, Divine Secrets Of The Ya-Ya Sisterhood, Lottomillionæren, Man About Dog og Blessed. Den irskfødte skuespilleren har vært aktiv siden 60-tallet.

GRAHAM GREENE er kjent for roller i blant annet Danser med ulver, Thunderheart, Maverick, The Green Mile, Die Hard: With A Vengeance og en lang rekke andre filmer.

Regissør og manusforfatter DUNCAN TUCKER spillefilmdebuterer med Transamerica.