

Formynderne
Anmeldelser fra publikum
Laster...
Else lever i et tilsynelatende vellykket ekteskap i en tid der normen ikke aksepterer at en kvinne har et selvstendig arbeid. Som mor, hustru og skapende kunstner møter hun press fra fordumsfulle omgivelser som preger samfunnet på 1800-tallet. Dobbeltrollen som mor, husmor og billedkunstner, tærer hardt på kreftene. Natten er det eneste tidspunktet hun kan male på, og etter hvert melder søvnløsheten seg. I tillegg plages hun av selvbebreidelse og fortvilelse, alt akkompagnert av en nervøs hoste. Hun innser at hun trenger hvile, og blir enig med sin mann om at hun bør legges inn på hospital i noen dager for å få ro. Professor Hieronimus praktiserer på hospitalet, og Else håper at han skal bli hennes redningsmann. Men møtet med hospitalet er et voldsomt sjokk. Hun er omringet av sterkt sinnslidende pasienter, og professoren viser seg snart å være en moralens vokter. Hans mål er å befri samfunnet for brysomme husmødre med kunstnertemperament. Else er intet unntak, og professoren benytter alle midler for å ydmyke henne.
Else Alver er malerinne, det er syv år før hun gifter seg og blir Else Kant. Reaksjonen fra publikum tyder på at hun ikke maler de bildene folk vil ha, men de hun vil male selv.
Så blir hun gift og får barn. I det ytre er ekteskapet vellykket, men det konstante presset hun opplever gjennom dobbeltrollen som mor/husmor og malerinne tærer kraftig på kreftene. Natten er den eneste tiden hun har å male på, og etter hvert melder søvnløsheten seg. Samtidig plages hun av en nervøs hoste. Hun trenger hvile, og blir enig med sin mann at hun bør legges inn noen dager for å få litt ro.
Full av tillitt møter hun professor Hieronimus, som hun tror skal bli en redningsmann. Men møtet med hospitalet blir et voldsomt sjokk for Else. Sterkt psykisk syke pasienter omgir henne på alle kanter. Og professor Hieronimus åpenbarer seg raskt som en moralens vokter, som vil befri samfunnet for brysomme husmødre med kunstnertemperament. Han vil benytte alle midler for å ydmyke henne.
Etter 25 dager blir Else overført til St. Jørgen, et offentlig hospital. Professor Hieronimus har anbefalt at hun skal bli der et år. Men både overlegen og forstanderinnen skjønner at det ikke er noe i veien med Elses forstand. Da hun blir utskrevet, tar Else farvel med sin mann. Hun kan ikke leve med et menneske som helt og holdent kunne overlate henne i professor Hieronimus' hender.
