
The Hills Have Eyes
Gi din vurdering:
Anmeldelser
Loading...
I den moderne fryktens historiebøker har få filmer hatt større gjennomslagskraft enn Wes Cravens kultklassiker The Hills Have Eyes fra 1977. Med sin beinharde, grusomme og uavlatelig spennende fortelling om en ferierende familie som står overfor en desperat kamp for overlevelse, ga denne lav-lav-lavbudsjettfilmen gjenklang hos publikum både på grunn av sitt fengslende tema og hinsides sjokk for sentralnervesystemet
Inpsirert av denne vanvittig spennende filmen kommer nå en moderne nytolkning av The Hills Have Eyes, fra to unge filmskapere - Alexandre Aja og Gregory Levasseur - som hadde stor suksess med High Tension, der de fornyet skrekkgenren med en grafisk, og isnende uhyggelig psykologisk thriller som skremte vannet av noen hver.
Med Wes Craven som produsent, bringer de nå den uhyggelige skrekkhistorien The Hills Have Eyes i rasende fart inn i det tjueførste århundre, og omformer den med en rå og usminket realisme og et hardpakket visuelt uttrykk for å skremme nye generasjoner kinogjengere.
Det hele begynner med en familietur som bare er sånn passe hyggelig. Den barske politidetektiven "Big Bob" Carter og hans pratsomme kone Ethel feirer bryllupsdag og har bedt med familien på en kjøretur til California i håp om å bedre de slitte båndene familiemedlemmene imellom. Ingen er spesielt fornøyd med ideen, men de er nå med. Eldstedatteren Lynn uroer seg for sin nyfødte baby mens Doug, mannen hennes, bekymrer seg over nærkontakten med svigerfaren. Tenåringsdatteren Brenda hater tanken på å forlate vennene sine for å være med familien på tur, mens yngstemann Bobby er mest opptatt av familiens to schäfere, Skjønnheten og Udyret. Men alle stuer seg inn i bilen og kjører vestover.
Og så velger Big Bob å ta en omvei. Med ett befinner Carter-familien seg på en øde ørkenstrekning, der ingenting ser ut til å kunne leve. Når de får problemer med bilen, innser de at de er i hardt vær, langt unna hjelp, med en nådeløs og bakende ørkensol over seg. Men selv når de kjemper for å overleve den dødelige ørkenen, truer en langt større fare. Familien forstår at de ikke er så alene som de først trodde. Det er en annen gruppe overlevende i åsene som omgir ørkenen - en genetisk mutert, ustoppelig sulten, blodtørstig klan - de fryktelige etterkommerne til gruvearbeidere som ble etterlatt her i de dager da atomprøvesprengninger spredte radioaktivt avfall utover ørkenen. De lar seg ikke stanse av noe for å jage Big Bob og familien, en for en. Familien Carter står nå overfor villskap på sitt mest primitive, og må ta seg sammen om de skal ha noe som helst håp om å se sivilisasjonen igjen.
AARON STANFORD vakte oppsikt som Pyro i filmen X-Men 2 og skal gjenta rollen i den kommende X-Men 3. Han har også spilt blant annet i 25th Hour, Runaway, Spartan og Hollywood Endings.
KATHLEEN QUINLAN har blant annet spilt i Apollo 13, The Doors, Event Horizon, I Never Promised You A Rose Garden, American Graffiti, Breakdown, Sunset, A Civil Action og Trial By Jury i en karriere som har vart i mer enn 35 år.
VINESSA SHAW spilte nylig i Woody Allens Melinda And Melinda, og har dessuten spilt blant annet i Eyes Wide Shut, 40 Days And 40 Nights, The Weight Of Water og L.A. Without A Map.
EMILIE DE RAVIN spiller Claire i suksesserien Lost på TV, og har noen få andre roller bak seg, blant annet fra en nyinspilling av Stephen Kings Carrie.
DAN BYRD har spilt i flere skrekkfilmer tidligere, Salem's Lot, Firestarter 2: Rekindled og den kommende Mortuary. Han har også spilt i en del andre filmer, blant dem 28 Days og The First Of May.
TED LEVINE er kjent fra en lang rekke filmer, blant annet The Silence Of The Lambs, The Manchurian Candidate, The Truth About Charlie, Wonderland, Ali, Joy Ride, The Fast And The Furious, Flubber, Ironweed, Mad City, Wild Wild West, Heat, Nowhere To Run og Evolution. Han blir snart å se i storfilmen The Assassination Of Jesse James By The Coward Robert Ford og er også aktuell i Memoirs Of A Geisha.
Regissør ALEXANDRE AJA er fransk og debuterer internasjonalt med The Hills Have Eyes. Hans forrige film, High Tension, vakte stor oppsikt og førte til tilbudet om å regissere den nye versjonen av The Hills Have Eyes. Han har i likhet med forrige gang skrevet manus sammen med GREGORY LEVASSEUR, som også var med og skrev Ajas første film, Furia.