Up to G-Cup Up_to_g_cup_Bilde.png
Plakat for 'Up to G-Cup'

Up to G-Cup

12 år
1 t. 21 min.
Dokumentar
Du må velge kinosted for å se visninger.
Annonse

Gi din vurdering:

Anmeldelser fra publikum

Laster...

Foreløpig har ingen anmeldt Up to G-Cup
Annonse
Sjanger: Dokumentar
Nasjonalitet: Iran, Nederland
Aldersgrense : 12 år
Språk: Kurdisk, Arabisk, Engelsk
Produksjonsår: 2021

Melankolsk kurdisk musikk setter tonen idet vi setter foten innenfor den aller første undertøysforretningen på et moderne kjøpesenter i den kurdiske delen av Irak. Undertøyet henger fra knagger. Noe er utfordrende, noe pikant. Vi følger de to kvinnene som jobber her og deres møter med de lokale kundene. Fra prøverommet i butikken får vi historier om familieliv hvor lojaliteten til familien står sterkt og etablerte konservative tradisjoner setter moralske grenser for den kvinnelige befolkningen.

Up To G-Cup er en sterk og modig dokumentarfilm av den nederlandske regissøren Jacqueline Van Vugt. Hun fanger kvinnenes historier godt, ved å la samtalene gå naturlig dem imellom. Å la kvinnenes stemme bli hørt er en av filmens mange gode kvaliteter. En fascinerende film om kvinnekamp og manglende likestilling i et mannsdominert samfunn der kvinner er underlagt moralske grenser.

Fra gjenskinnet i butikkens moderne glassfasade der den melankolske sangen avslutter besøket, øyner vi et sterkt håp om at Kurdistans kvinner kan se friheten også utenfor butikkvinduene. Filmen vant filmkritikernes pris for beste dokumentar under den nasjonale filmutdelingen i Nederland.