Iram Haq

Filmfolkas filmtips

Filmweb spurte Amandafolka på den røde løperen hva deres favorittfilm er.

Her er noen filmtips fra Agnes Kittelsen, Toralv Maurstad, Ingar Helge Gimle, Eilie Harboe, Vebjørn Enger, Fabian Svegaard Tapia, Lisa Teige, Trine Skei Grande, Iram Haq, Maria Mozhdah, Adil Hussain, Kathrine Thorborg Johansen, Edith Haagenrud-Sande og Jonas Hoff Oftebro.

Og HER er resultatene fra årets Amanda!

Beste barnefilm

De nominerte er:

"Elias og Storegaps hemmelighet"

"Los Bando"

"Ekspedisjon Knerten"

Og vinneren er:

"Elias og Storegaps hemmelighet"

"Elias og Storegaps hemmelighet"
"Elias og Storegaps hemmelighet"

Beste regi

De nominerte er:

Iram Haq - "Hva vil folk si"

Joachim Trier - "Thelma"

Erik Poppe - "Utøya 22. juli"

Og vinneren er:

Iram Haq - "Hva vil folk si"

"Hva vil folk si"
"Hva vil folk si"

Beste dokumentarfilm

De nominerte er:

"Per Fugelli: Siste resept"

"Røverdatter"

"Bjarne vil ikke på film"

Og vinneren er:

"Røverdatter"

"Røverdatter"
"Røverdatter"

Beste kvinnelige birolle

De nominerte er:

Anne Marit Jacobsen - "Norske byggeklosser"

Kaya Wilkins - "Thelma"

Solveig Koløen Birkeland - "Utøya 22. juli"

Og vinneren er:

Solveig Koløen Birkeland - "Utøya 22. juli"

"Utøya 22. juli"
"Utøya 22. juli"

Beste musikk

De nominerte er:

Ola Fløttum - "Thelma"

Thomas Dybdahl - "Now it`s dark"

Chirag Rashmikant Patel, Magdi Ytreeide Abdelmaguid, Kjetil Røst Nilsen og Thomas Kongshavn - "Adjø Montebello"

Og vinneren er:

Ola Fløttum - "Thelma"

"Thelma"
"Thelma"

Beste mannlige birolle

De nominerte er:

Ingar Helge Gimle - "Rett vest"

Reidar Wayne Ewing - "Now it`s dark"

Kim Sørensen - "Gjengangere"

Og vinneren er:

Ingar Helge Gimle - "Rett vest"

"Rett vest"
"Rett vest"

Beste filmmanus

De nominerte er:

Siv Rajendram Eliassen og Anna Bache-Wiig - "Utøya 22. juli"

Eskil Vogt og Joachim Trier - "Thelma"

Iram Haq - "Hva vil folk si"

Og vinneren er:

Iram Haq - "Hva vil folk si"

"Hva vil folk si"
"Hva vil folk si"

Beste klipp

De nominerte er:

Olivier Bugge Coutté - "Thelma"

Jonas Aarø og Thomas Trælnes - "Adjø Montebello"

Janus Billeskov Jansen og Anne Østerud - "Hva vil folk si"

Og vinneren er:

Olivier Bugge Coutté - "Thelma"

"Thelma"
"Thelma"

Beste visuelle effekter

De nominerte er:

Lars Erik Hansen (Gimpville), Morten Jacobsen (Storm Studios), Alexander Kadim (VARG Studios) og Arne Kaupang - "Den 12. mann"

Esben Syberg (Shortcut) - "Thelma"

Torgeir Busch (Storyline Studios) - "Adjø Montebello"

Og vinneren er:

Lars Erik Hansen (Gimpville), Morten Jacobsen (Storm Studios), Alexander Kadim (VARG Studios) og Arne Kaupang - "Den 12. mann"

"Den 12. mann"
"Den 12. mann"

Beste produksjonsdesign/scenografi

De nominerte er:

Astrid Sætren og Sebastian Ekeberg - "Adjø Montebello"

Roger Rosenberg - "Thelma"

Mikael Varhelyi - "Den 12. mann"

Og vinneren er:

Astrid Sætren og Sebastian Ekeberg - "Adjø Montebello"

"Adjø Montebello"
"Adjø Montebello"

Amandakomitéens ærespris

Lars Saabye Christensen

Lars Saabye Christensen
Lars Saabye Christensen

Beste kvinnelige skuespiller

De nominerte er:

Anne Marit Jacobsen - "Norske byggeklosser"

Kaya Wilkins - "Thelma"

Solveig Koløen Birkeland - "Utøya 22. juli"

Og vinneren er:

Solveig Koløen Birkeland - "Utøya 22. juli"

"Utøya 22. juli"
"Utøya 22. juli"

Beste mannlige skuespiller

De nominerte er:

Adil Hussain - "Hva vil folk si"

Henrik Rafaelsen - "Thelma"

Leon Bashir - "Gjengangere"

Og vinneren er:

Adil Hussain - "Hva vil folk si"

"Hva vil folk si"
"Hva vil folk si"

Beste lyddesign

De nominerte er:

Gisle Tveito - "Thelma"

Gisle Tveito - "Utøya 22. juli"

Christian Schaanning - "Den 12. mann"

Og vinneren er:

Christian Schaanning - "Den 12. mann"

"Den 12. mann"
"Den 12. mann"

Beste foto

De nominerte er:

Jakob Ihre - "Thelma"

Martin Otterbeck - "Utøya 22. juli"

Marius Matzow Gulbrandsen - "Skyggenes dal"

Og vinneren er:

Jakob Ihre - "Thelma"

"Thelma"
"Thelma"

Beste utenlandske film

De nominerte er:

"Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"

"Call Me By Your Name"

"The Florida Project"

Og vinneren er:

"Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"

"Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"
"Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"

Beste kortfilm

De nominerte er:

"Myrhull"

"No Man is an Island"

"Odd er et egg"

Og vinneren er:

"No Man is an Island"

"No Man is an Island"
"No Man is an Island"

Folkets Amanda

De nominerte er:

"Den 12. mann"

"Prebz og Dennis: The movie"

"Utøya 22. juli"

Og vinneren er:

"Den 12. mann"

"Den 12. mann"
"Den 12. mann"

Beste norske kinofilm

De nominerte er:

"Hva vil folk si"

"Thelma"

"Utøya 22. juli"

Og vinneren er:

"Hva vil folk si"

"Hva vil folk si"
"Hva vil folk si"