
"The Odyssey" har booket alle IMAX-saler i en hel måned – Spider-Man må vike
Det ser ikke ut som Tom Hollands fjerde Spider-Man-film får IMAX-lansering – fordi Tom Hollands greske storfilm har kapret alle IMAX-salene i hele verden!
IMAX-lanseringen til Spider-Man: Brand New Day ser ut til å ryke. Filmen er ikke å finne på den planlagte 2026-kalenderen til IMAX, rett og slett fordi Christopher Nolans The Odyssey har sikret seg et fire ukers, globalt IMAX-grep midt i sommeren – fra 17. juli til 14. august. Spideys nyeste film skal etter planen ha premiere 31. juli, midt i det eksklusive IMAX-vinduet til Nolan.
Nolan og IMAX er en kjærlighetshistorie i seg selv – og denne gangen har regissøren gått "all in": The Odyssey er filmet i sin helhet med IMAX-kameraer, noe som aldri tidligere har blitt gjort med en kommersiell film.

Overlappende rolleliste
Tom Holland, Zendaya og Jon Bernthal spiller sentrale roller i begge filmene.
I The Odyssey spiller Holland Telemakhos, sønnen til hovedpersonen Odyssevs (Matt Damon). Vi vet ikke hvem Zendaya eller Bernthal spiller – ei heller hvilke roller Anne Hathaway, Lupita Nyong’o, Robert Pattinson, Elliot Page, Himesh Patel, Benny Safdie eller Mia Goth skal spille. Vi vet imidlertid at Charlize Theron spiller den greske gudinnen og heksa Kirke.
Filmen bygger på Homers 2700 år gamle dikt om Odyssevs’ lange vei hjem etter Trojakrigen, en tekst som allerede har inspirert alt fra 2001: En romodyssé til O Brother, Where Art Thou?. Christopher Nolan har skrevet manus selv.
"100%, utvilsomt," svarte Tom Holland da Good Morning America spurte om han ville takket ja til hvilken som helst rolle i en Nolan-film.
– Da muligheten dukket opp, var det tidenes telefonsamtale. Det minnet om telefonsamtalen om Spider-Man for 10 år siden. Det er fantastisk for meg. Jeg er superstolt og jeg er veldig, veldig spent.
The Odyssey kommer på kino 17. juli 2026.

Tom Holland fikk hodeskade under Spider-Man-innspilling
I Spider-Man: Brand New Day er Tom tilbake som Peter Parker. Zendaya er også tilbake som MJ, men vi vet ikke hvordan hun og Ned dukker opp i historien etter at Peter forsvant fra hele verdens kollektive hukommelse i Spider-Man: No Way Home. Jon Bernthal gjentar rollen som Frank Castle/the Punisher, for første gang i en kinofilm.
Innspillingen fikk en brems i september da Holland pådro seg en mild hjernerystelse under en krevende actionscene. Han ble fraktet til sykehus, tok en kort pause – og er nå for lengst tilbake foran kamera.
Den offisielle premieredatoen til filmen er 31. juli 2026.

