
"Whiskey on the Rocks" – ny serie om svenskene som avverget verdenskrig
Nå kan du streame storserien om den sovjetiske atom-ubåten som kantret i den svenske skjærgården – og forårsaket en internasjonal krise. Vi møtte hovedpersonen sjæl!
Tenk deg en sovjetisk ubåt som går på grunn i Sveriges skjærgård, bare et steinkast unna en topphemmelig marinebase. Det høres kanskje ut som starten på en vill komedie, men det skjedde helt på ekte i 1981.
Serien Whiskey on the Rocks, som er tilgjengelig på Disney+ nå, forteller hele historien om hendelsen som nesten brakte verden til randen av atomkrig – mer eller mindre sånn det faktisk skjedde.

"Det var noe absurd i det"
Midt i kaoset møter vi Rolf Lassgård i rollen som Sveriges statsminister Thorbjörn Fälldin. Lassgård, kjent for filmer som En mann ved navn Ove og Jegerne, er en av Sveriges mest respekterte skuespillere – men han har aldri spilt en rolle helt som dette.
Filmweb tok en prat med Lassgård, som selv husker ubåt-hendelsen godt : "Jeg var i 25-årsalderen, og det var absurd. En sovjetisk ubåt, som skal holde til under vann, sto plutselig på en klippe i et militært skytefelt. Det var noe absurd i det."
Likevel har Lassgård bitt seg merke i at han ikke opplevde noen frykt under den 11 dager lange seansen der USA, Sovjet og Sverige hadde steile fronter. "Vi forstod litt mer etterhvert," sier skuespilleren. "At den var bevæpnet med kjernefysiske våpen og sånt. Men var en helt annen situasjon. Vi hadde to TV-kanaler og radio."

"Man kan kalle oss naive"
Lassgård ble tilbudt rollen for flere år siden, og var først bekymret for hvordan serien skulle lage humor av den livsfarlige situasjonen. Han hadde flere samtaler med seriens regissør, Broen-skaper Björn Stein.
- Da sa han at vi måtte gjøre det på fullt alvor. Han sa vi ikke skulle fortelle noen av det var en komedie. Vi skal lage det som en tung thriller, men med satiren i seg.
Kort tid senere trappet Russland opp invasjonen av Ukraina, og serieskaperne fikk kalde føtter igjen, ifølge Lassgård.
"Da vi gikk inn i NATO, plutselig, på bare tre måneder, fikk det plutselig en relevans," sier skuespilleren. "Det handlet ikke bare om Russland, men stemningen i våre land." Serien ble en kommentar på Sveriges nøytralitetsprinsipp.
"Dette var en hendelse der vi våknet litt," sier Lassgård om ubåt-kantringen. "Det har vært noen sånne hendelser. Man kan kalle oss naive, men vi sto for en tro på fred og på å løse konflikter via diplomati, som nå virker litt tapt."

“Håret er mitt eget”
Statsministeren blir introdusert som en litt banal, komisk karakter i serien. Centerpartiet-politikeren jobbet som bonde samtidig som han var statsminister, og var ikke komfortabel med å snakke engelsk på jobb. Litt etter litt får vi se flere sider av han.
"Vi ville jo lage et varmt og kjærlighetsfylt portrett av Fälldin," sier Lassgård.
Han avslører også at det krevde sitt å spille en statsminister som var 13 år yngre enn ham selv: "Det fikk bare være! Men håret er mitt eget, selv om fargen ikke var det," legger han til.

Whiskey on the Rocks byr på en miks av latter og spenning, og et litt absurd blikk på nær historie.
"I denne urolige tiden er det viktig å kunne le av menn med makt," svarer skuespilleren når Filmweb spør hva publikum burde sitte igjen med. "Det går an å løse ting på andre måter enn å slåss."
Samtlige 6 episoder av Whiskey on the Rocks er tilgjengelige på Disney+.