
"LIS" sesong 2 får premieredato – se de første bildene
Den norske sykehusserien “LIS” ble en av vårens største seriesnakkiser. Ifølge NRK har hele 1,1 millioner sett premiereepisoden, mens sesongen i snitt ble sett av 919.000. Nå kommer endelig fortsettelsen.
Lørdag 26. september skal vi tilbake til det fiktive sykehuset på Innlandet, der Petra, Kissy, Joakim og Samuel har lagt sitt første halvår som LIS1-leger bak seg.
– Vi er så glade for det store engasjementet rundt første sesong, både fra publikum og fagmiljøet i det fine helsevesenet vårt. Og vi håper vi vil oppleve noe av det samme når sesong 2 kommer i september, for også denne sesongen vil by på mange sterke historier fra livet på og rundt sykehuset, sier Ales Ree, eksekutiv produsent i NRK.
Mer ansvar – og færre unnskyldninger
Da vi sist forlot legene i spesialisering sto flere spørsmål ubesvart.
Hvordan vil tragedien med Bjørn Ivar påvirke miljøet på sykehuset? Hvem skal ta over lederansvaret på den pressede avdelingen? Og er det egentlig håp for Petra og Joakim?
Svarene får vi vente litt på, men serieskaper Karianne Lund lover at flere av karakterene får større plass denne sesongen.
– Vi følger de samme karakterene, men i denne sesongen vil seerne bli bedre kjent med blant andre Kissy og Samuel. Vi vil også følge noen pasienter over lengre tid, røper Lund.
Og skal vi tro NRK, blir ikke hverdagen enklere for de ferske legene. Mer erfaring betyr høyere forventninger, færre unnskyldninger og flere vanskelige avgjørelser. Samtidig presses sykehuset av strammere økonomi og flere pasienter.
Norges svar på sykehusfavorittene
Sykehusdramaer har lenge vært blant TV-publikummets store favoritter, med serier som “Grey's Anatomy”, “The Good Doctor” og nylig The Pitt”. Med “LIS” fikk også Norge sin egen variant av sjangeren, men med et tydelig mål om å speile virkeligheten i norsk helsevesen.
– På mange måter er “LIS” en klassisk sykehusserie. Samtidig vil vi at serien skal være en realistisk fremstilling av både det å jobbe og å være pasient på det norske sykehuset i dag. Hver dag strekker tusenvis av helsearbeidere seg litt lenger for pasientene enn det stillingsbeskrivelsen tilsier. Det er disse menneskene vi ønsket å lage en serie om, sa Lund tidligere i år.
Hovedrollen som Petra spilles av Elpida Stojcevska, tidligere kjent fra spillefilmen “Tre menn til Vilma”. I rollen som Kissy møter vi Sofia Tjelta, og Deniz Kaya (“Pørni”) og Taume Dery spiller henholdvis Joakim og Samuel.
I tillegg dukker også Anders Baasmo, Thomas Gullestad, Cathrine Frost, Hannah Haslie, Kenneth Homstad og Andreas Stoltenberg Granerud opp i sentrale roller.
Se de første bildene fra sesong 2 under:




De to første epsiodene av “LIS” sesong 2 slippes i NRK TV 26. september.