
Netflix' største actionfilm tar anmelderne med… flau bris
The Gray Man er en massiv actionfilm regissert av Joe og Anthony Russo (Avengers: Endgame), med Ryan Gosling, Chris Evans og Ana de Armas i hovedrollene. Det imponerer ikke anmelderne.
Etter at Joe og Anthony Russo regisserte fire av tidenes mest populære superheltfilmer, Captain America: The Winter Soldier, Captain America: Civil War, Avengers: Infinity War og Avengers: Endgame, inngikk brødrene en kontrakt med Netflix.
Før denne uka har de laget én film for strømmegiganten – actionfilmen Extraction med Chris Hemsworth, som lenge tronet på toppen av lista over Netflix' ti mest sette filmer. Filmen ble skrevet av Joe Russo og produsert av begge brødrene, og skal få en oppfølger i år.
I tillegg til flere filmer og serier brødrene skal produsere for Netflix, er de regissørene bak strømmetjenestens største filmsatsning. Mens Extraction hadde et budsjett på 65 millioner dollar, har spionfilmen The Gray Man et budsjett på 200 millioner dollar, noe som tilsvarer 1,93 milliarder kroner.

Ryan Gosling, Chris Evans, Rege-Jean Page og Ana de Armas spiller hovedrollene i The Gray Man, som Netflix håper kan bli deres helt egen blockbuster-spionfilm-serie, i stil med James Bond. Den kommende filmen bygger på Mark Greaney-boka med samme navn, som ble utgitt i 2009.
Boka handler om en dødelig duell mellom drapsmenn, som oppstår når en frilansmorder og tidligere CIA-agent ved navn Court Gentry (Gosling) jages over hele kloden av Lloyd Hansen (Evans), en tidligere CIA-kollega av Gentry's på CIA.
Boka har allerede fått åtte oppfølgere, så det burde være mer enn nok materiale til å holde filmserien gående i flere år, med Gosling i hovedrollen.
Les også: Netflix teaser 28 storfilmer som kommer i år

Filmanmeldere har ikke vært fra seg av begeistring for The Gray Man. Morten Ståle Nilsen fra VG trillet en treer, og kalte filmen "akkurat som en skikkelig agent-thriller, bare dårligere".
Aftenpostens anmelder Kjetil Lismoen går ett hakk lavere, og gir storfilmen terningkast 2. Han peker på at filmen verken er "smart eller dum nok", og konkluderer anmeldelsen med at "Den er bare en helt alminnelig actionfilm fra Netflix. Og de blir det stadig flere av."
Birger Vestmo i NRK Filmpolitiet er like skuffet, og gir filmen enda en toer. Han mener The Gray Man er "en dårlig kopi av Bond, Bourne og Mission: Impossible."
I den engelskspråklige verden vekker filmen litt mildere respons. I skrivende stund har den 50% positive anmeldelser på nettstedet Rotten Tomatoes, men konsensuset er at "The Gray Man har det stjernespekkede omrisset av en underholdende actionthriller, men den er fylt med lunkne rester fra langt bedre filmer."
En av de mest positive anmeldelsene vi finner er fra Vanity Fair, der Richard Lawson skriver at filmen gir Ryan Gosling muligheten til å ha det gøy. "The Gray Man er en hyggelig påminnelse om Goslings lettbeinte sjarm, som han virkelig burde vise fram oftere."
