🎉 Kinoklubben fyller 10 år i februar! Feir med oss – bli medlem for kun 100,-

Bli medlem
Marlon Brando i Gudfaren
Plakat for 'Gudfaren'

Gudfaren

2 t. 55 min.
Gangsterfilm
Du må velge kinosted for å se visninger.
Annonse

Gi din vurdering:

Anmeldelser fra publikum

Laster...

Foreløpig har ingen anmeldt Gudfaren
Annonse
Premiere: 10.02.2011
Originaltittel: The Godfather
Skuespillere: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan, Richard Castellano, Robert Duvall, Diane Keaton, Sterling Hayden
Sjanger: Gangsterfilm
Regi: Francis Ford Coppola
Nasjonalitet: USA
Språk: Engelsk
Produksjonsår: 1972
Distributør: Cinematekene

Gudfaren er en film som hører hjemme mot toppen på alle topplister over all verdens filmer, og ingen tvil om at det er vel fortjent. Og Marlon Brando i rollen som Don Vito Corleone er en amerikansk films mest minneverdige skuespillerprestasjoner og ga ham en posisjon der han trygt kunne sin nei takk til sin velfortjente Oscar.

Med denne filmen nærmest gjenoppfant Francis Ford Coppola gangsterfilm, og hevet den til et nivå bestående av glitrende skuespill, dype karakterstudier, utsøkt foto og koreografi, autentisk gjenskapning av tidsepoken, minneverdig filmmusikk og enestående skildring av ikke bare volden i gangstermiljøet, men også varmen og de sterke familiebåndene.



I tillegg til sin underholdende kraft er Gudfaren er en studie i ære, makt, korrupsjon, rettferdighet, famileverdier og kriminalitet i USA, med mafiafamilien som mulig metafor på det kapitalistiske samfunn med profitt som viktigste mål. Samtidig som den er en nær og varm skildring av mennesker, av samholdet i familien og den rå maktkampen med de andre, og den blodige veien mot forfallet. Første del av gudfar-triologien er sentrert rundt Corleone-familien i 1940-tallets korrupte New York, som domineres av byens fem sterke mafiasyndikater med gudfaren Don Vito Corleone som den ubestridte lederen for ett av dem.