🎉 Kinoklubben fyller 10 år i februar! Feir med oss – bli medlem for kun 100,-

Bli medlem
Bilde fra 'Superman - The Movie'
Plakat for 'Superman - The Movie'

Superman - The Movie

12 år
Du må velge kinosted for å se visninger.
Annonse

Gi din vurdering:

Anmeldelser fra publikum

Laster...

Foreløpig har ingen anmeldt Superman - The Movie
Annonse
Antatt premiere: januar 2015
Skuespillere: Christopher Reeve, Margot Kidder, Gene Hackman, Marlon Brando, Jackie Cooper, Glenn Ford, Phyllis Thaxter, Trevor Howard, Ned Beatty, Susannah York, Valerie Perrine, Harry Andrews, Noel Neill, Kirk Alyn
Regi: Richard Donner
Manus: David Newman, Leslie Newman, Mario Puzo, Robert Benton
Nasjonalitet: USA
Aldersgrense : 12 år
Distributør: Uavhengig distribusjon

Supermann blir sendt fra planeten Krypton til jorden som ung gutt. Han vokser opp til å bli et helt vanlig menneske, nyhets-reporter ved navn Clark Kent. Eller... han virker som han er normal, helt til han forvandles til Supermann, som har super-krefter og flyr rundt og redder mennesker fra elendighet. Når så onde Lex Luthor har planer om å overta verden, er Supermann den eneste som kan stoppe ham...

BD-utgivelsen
Regissør Richard Donner har integrert åtte minutter med filmopptak, slik at du kan oppleve mer av dette utrolige eventyret. Christopher Reeve (Supermann/Clark Kent), Marlon Brando (Jor-El), Gene Hackman (Luthor) og Margot Kidder (Lois Lane) gjør alle uutslettelige opptredener. Det ser ut som en alle tiders kveld for å fly!
Warner
---


Gullgruve, Oscar-vinner og publikumsfavoritt helt siden den kom på kino for første gang - Superman: The Movie har et stjernegalleri og en kreativ stab som er en storfilm verdig. Og i sentrum står Christopher Reeves intelligente, emosjonelle portrett av den høyst menneskelige Stålmannen. Da regissør Richard Donner 22 år senere forlenget den opprinnelige filmen med åtte minutter i en utvidet versjon, befestet dette den populære historiens posisjon ytterligere blant filmelskere over hele verden. Og Reeve, Marlon Brando (Jor-El), Gene Hackman (Lex Luthor) og Margot Kidder (Lois Lane) gir oss uforglemmelige skuespillerprestasjoner som fremhever filmens legendariske aura. Å se Superman på nytt er ikke bare som å være ung igjen - det er bedre!
Warner Bros Entertainment
---


Er det en fugl? Er det et fly?

Filmatiseringer av superhelt-tegneserier er i tiden som aldri før. Markedet oversvømmes av mer eller mindre vellykkede filmer med menn i tights; fra den middelmådige Fantomet - ånden som går (1996) til den fornøyelige Spiderman (2002). Da Supermann ble lansert i 1978, hadde tegneserien om den godmodige muskelbunten fra Krypton eksistert i førti år, og resultert i flere TV-serier. Karakteren Supermann er på mange måter blitt stående som selve arketypen som de fleste senere maskerte superhelter er basert på.
I åpningsscenen tar den aldrende Jor-El et høystemt farvel med sin sønn Kal-El, i den dødsdømte planeten Kryptons siste time. Kal-El skytes ut i en romkapsel, og lander smått om senn på den idylliske planeten Jorden, på gården til det barnfrie ekteparet Kent. Vi følger den litt klossete Clarks barndom, hvor han etter en rekke snodige hendelser i gymtimene forstår at han ikke er helt som andre barn.
Når ekteparet Kent forteller ham hvor han stammer fra, overtaler de ham samtidig til å holde sin sanne identitet skjult. For å gjøre maskepien komplett, syr Ma Kent en tettsittende blå drakt til poden, med en "S" på brystet, og en matchende rød kappe. Clark flytter etter hvert til Metropolis, hvor han blir satt til å jobbe sammen med stjernereporteren Lois Lane, og blir umiddelbart forelsket. Lois viser seg imidlertid å ha høyere tanker om en ny karakter som nettopp har dukket opp på Metropolis' horisont: den mystiske og fenomenale helten Supermann, som gang på gang redder mennesker under de mest katastrofale omstendigheter. Clark får snart problemer på andre fronter enn den romantiske, når den usedvanlig onde skurken Lex Luthor forsøker å ta over verden.
Til tross for at Supermann er en science fiction-film spilt inn i 1978, skjemmes den ikke betydelig av de primitive spesialeffektene som ble tatt i bruk. Problemet med å filme en flyvende Supermann gikk gjennom noen faser med forsøk. En katapult som slengte dukker gjennom luften ble forkastet - det ble heldigvis også et forsøk på å filme et fly malt i samme farger som Supermanns habitt. Løsningen ble å projisere bildet av Christopher Reeve på en bakgrunn som ved hjelp av en spesiell kameralinse så ut til å forsvinne bakover. Gene Hackman fungerer ypperlig i rollen som den pur onde Lex Luthor, og Christopher Reeve har blitt stående som den ultimate fortolkeren av Supermann-karakteren.

Kort: Supermann regnes av mange som den beste filmatiseringen av en tegneserie noensinne. Den pur onde Lex Luthor forsøker å ta over verden, men den beskjedne journalisten Clark Kents alter ego Supermann forpurrer planene hans.

Bergen Filmklubb
---


En original og spennende film om et dobbeltmenneske med overnaturlige krefter, en filmatisk versjon av den store tegneseriehelt, hvor intet er spart for å bringe unge og gamle inn i eventyret.

Arne T. Bye
Publikumspanel: 7,1 av 10
Film-Nytt 4/79 side 59
---


Supermann blir sendt fra planeten Krypton til jorden som ung gutt. Han vokser opp til å bli et helt vanlig menneske, nyhets-reporter ved navn Clark Kent. Eller... han virker som han er normal, helt til han forvandles til Supermann, som har super-krefter og flyr rundt og redder mennesker fra elendighet. Når så onde Lex Luthor har planer om å overta verden, er Supermann den eneste som kan stoppe ham...
TVN 2001
---


Supermann er sannsynligvis den mest kjente superhelten vi har. Du må lete lenge og vel før du kan finne en person som ikke har lest ett supermannblad en eller annen gang i tiden. I 1978 kom Superman til lerretet. Mannen bak dette heter Richard Donner som også er skyldig i å ha produsert andre suksesser som Dødelig Våpen-filmene. Filmen som blander alt fra kjærlighet til god gammeldags action beviser at en film om en superhelt faktisk kan være en skikkelig god opplevelse til en som for lenge siden har gitt opp på tegneserier.
Historien om Supermann er nok kjent for de fleste. Kal-Els hjemmeplanet Krypton er sekunder fra å eksplodere. For å redde livet hans sender foreldrene ham til jorden i ett "miniromskip". Kal-El krasjlander i den koselige, lille byen Smallville hvor han blir oppdaget og oppdratt av den hyggelige familien Kent og tar til seg navnet Clark Kent. Etter hvert oppdager han sine evner og lærer å bruke dem. Han kan fly, han har utrolig styrke og han kan stoppe hvilken så helst kule fra hvilket så helst våpen. Clark er en snill kar, så heldigvis velger han å bruke sine krefter til det gode. Han drar til Metropolis for å starte en karriere innenfor journalisme og leve et dobbelt liv som nerd og superhelt. Skurken er som vi alle vet Lex Luthor. En rik, smart og ond person som har en plan om å bli enda rikere ved å hive en stor del av det Nord-amerikanske kontinent i sjøen. Supermann har litt av en kamp foran seg, men først må han forføre sin attraktive kollega Lois Lane.
Etter to tiår er Superman fortsatt en av de mest underholdene sci-fi filmene for hele familien. Superman er ikke overfylt med masse tull og tøys som de fleste sci-fi filmer nå for tiden er. Filmen har jo sine øyeblikk, men Donner vet når nok er nok og alt faller fint i sammen. Skuespillet skal ikke klages på i det hele tatt. Lex blir genialt spilt av Gene Hackman som etter vår mening er en perfekt "bad-guy". Christopher Reeve er ikke så aller verst heller, men han har ett snodig "puppy-face" som ødelegger hele stemningen til tider.
Men enten vi vil det eller ei så vil Superman for alltid være en real, god klassiker.

FilmMagasinet nr. 6 - 2002
---


Clark Kent journalist og Superman

Filmen begynner på planeten Krypton, hvor Supermans far, Jor-El (Marlon Brando), sender sin unge sønn til Jorden. Han vokser opp, og blir en helt vanlig reporter ved navn Clark Kent (Christopher Reeve). Det virker i hvert fall slik, helt til han forvandles til Superman og flyr rundt med underbuksene over stillongsen og redder jordboerne fra den ene faren etter den andre.

Vitenskapsmannen Jor-El prøver, uten hell, å overbevise myndighetene på Krypton at sivilisasjonen deres vil ødelegge seg selv hvis ikke drastiske tiltak settes i verk for å bevare den kryptoniske rase. Jor-El sender sin lille sønn, Kal-El, til Jorden. I varmen fra solen vil gutten vokse opp til å bli en forkjemper for sannhet og rettferdighet.

Han bor hos det eldre ekteparet Kent på landet, og Clark Kent, som han nå heter, skjønner at han må bruke evnene sine i det godes tjeneste. Den voksne Clark reiser til Metroplis hvor han blir en sympatisk reporter i avisen ?Daily Planet?. Men han blir også sett på som et stort mirakel når han flyr rundt og beskytter byens borgere mot farer.

I mellomtiden planlegger den onde Lex Luthor (Gene Hackman) århundrets eiendomssvindel. Han vil ta over hele verden, og den eneste som kan stoppe ham er Superman?
NRK2 2003
---


The DC Comics legend comes alive in this wonderfully entertaining saga of Superman's life from a baby on the doomed planet Krypton (with Brando as Supe's dad) to Earth's own Man of Steel (a chiseled Reeve). Hackman and Beatty pair marvelously as super criminal Lex Luthor and his bumbling sidekick Otis, while Kidder is an intelligent Lois Lane. Award-winning special effects and a script that doesn't take itself too seriously make this great fun. Followed by three sequels.
MovieGoods.com
---



Den var et kæmpehit i biograferne, den modtog en Oscar® og havde en stor fanskare i over en generation. Christopher Reeve, som var ukendt, da han fik rollen, er perfekt som filmens helt og dennes kiksede alter-ego Clark Kent, og Marlon Brando (Jor-El), Gene Hackman (Luthor) og Margot Kidder (Lois Lane) yder uudslettelige præstationer, som giver næring til filmens legendariske aura. Der er lagt op til alle tiders flyvetur? Hvorfor ikke tage med?
<>
Warner
---