
9 nye filmer du burde se på kino nå!
Dette er de beste nye filmene som har kinopremiere 10. mars.
Dancing Queen

Det norske stjernelaget Anders Baasmo (Børning), Andrea Bræin Hovig (Håp), Anne Marit Jacobsen (Barn) og Cengiz Al (Tre nøtter til Askepott) spiller i denne familiefilmen, der 11 år gamle Liv Elvira Kippersund Larsson har hovedrollen.
Mina (12) blir hodestups forelsket når danseren Edvin begynner i parallellklassen. Når de inviterer til en audition for et nytt dansecrew, øyner Mina sin sjanse. Men i forelskelsesrusen er det én ting hun har glemt: Hun kan ikke danse!
Scream VI

I etterkant av Ghostface-drapene flytter de fire overlevende fra Woodsboro for å starte et nytt kapittel i New York. For aller første gang inntar verdens mest ikoniske skrekkmaske USAs største by. Ingen er trygge i oppfølgeren til fjorårets skrekk-overraskelse!
I Scream VI møter vi igjen Melissa Barrera, Jasmin Savoy Brown, Mason Gooding, Jenna Ortega, Hayden Panettiere og Courteney Cox.
Tár
Cate Blanchett briljerer som den klassiske komponisten Lydia Tár, som blir kansellert i dette psykologiske dramaet. Etter å ha oppnådd større suksess enn noen annen kvinnelig komponist eller dirigent, begynner fasaden å slå sprekker, og verden blir kjent med hennes verste sider.
Filmen sikret Blanchett prisen for beste kvinnelige skuespiller under Filmfestivalen i Venezia i 2022. Nå er filmen nominert til 6 Oscar-statuetter – inkludert Beste film, Beste kvinnelige hovedrolle og Beste regi.
Resten av livet
En liten dansk familie er tett sammensveiset, helt til de plutselig mister en av sine aller nærmeste. Dette varme familiedramaet handler om hva som skjer med familiedynamikken når alle står midt oppi tragedien.
Maren og Egon lever et stille og tilfreds liv i en liten by i Sønderjylland. De har et godt forhold til sine to voksne barn, de har hyggelige arbeidsplasser og hobbyer og alle møtes til frokost hver gang noen har bursdag. Men så slår tragedien til, helt ut av det blå, og familiemedlemmenes forskjellige måter å sørge på driver dem lengre og lengre fra hverandre.
Peer Gynt
Hvem var han egentlig, og hvorfor flyktet han alltid fra seg selv? Anders Baasmo spiller hovedrollen i Riksteatrets oppsetning av Ibsens mesterverk. Forestillingen har blitt kalt "magisk bra" og "glitrende", og nå kan enda flere få oppleve den kritikerroste oppsetningen på kino!
Saint Omer

Alice Diops fiksjonsfilmdebut er et rettsdrama basert på en sann historie, som vant juryens Grand Prix under filmfestivalen i Venezia. Filmen er basert på en fransk rettssak fra 2016. Regissøren fulgte selv rettssaken, som gir innsikt i rase- og klasseproblematikk i dagens Frankrike.
Den unge, gravide romanforfatteren Rama følger en rettssak mot en senegalesisk kvinne. Kvinnen er anklaget for å ha myrdet sin 15 måneder gamle datter ved å etterlate henne på en strand slik at hun ble tatt av tidevannet. Rama vil bruke den tragiske hendelsen til å skrive en moderne adapsjon av den gamle myten om Medea, men ting går ikke som forventet.
Demon Slayer - To The Swordsmith Village
Etter at familien hans er brutalt drept, bestemmer godhjertede Tanjiro Kamado seg for �� bli en Demon Slayer, i håp om å forvandle lillesøstera Nezuko tilbake til et menneske. Sammen med et av de topprangerte medlemmene av Demon Slayer Corps, Tengen Uzui, legger Tanjiro ut på et oppdrag – og møter demonene, Daki og Gyutaro.
Eg har ord
Eg har ord er en humoristisk og leken dokumentarfilm om lyden av ord, meningen av ord, og alt som skjer der imellom.
Historien starter når rapper og regissør Runer Gudnason reiser tilbake i tid for å finne ut hvorfor han selv ble rapper. På veien møter han tidlige inspirasjonskjelder i Danmark, men finner ut at han også må hjem til Hovdebygden i Ørsta og familien sin for å finne svarene.
Ingen bjørner
Den iranske filmregissøren Jafar Panahi ble pålagt yrkesforbud som regissør fra myndighetene i 2010 – men har fortsatt å regissere en rekke strålende, samfunnskritiske og lekne filmer under de vanskelige omstendighetene. Panahi står selv i sentrum av begge fortellingene i sin nyeste film – som regissør og observatør.
Filmen forteller to parallelle kjærlighetshistorier, den ene i storbyen og den andre i en liten landsby. I hver av historiene møter parene på en rekke utfordringer knyttet til maktmisbruk, tradisjoner og overtro fra det iranske samfunnet.