Ut og stjæle hester

Her er årets Amanda-vinnere!

Ut og stjæle hester ble årets film – og kapret flest priser.

Amanda-utdelingen gikk av stabelen for 35. gang i Haugesund lørdag kveld, og meget fortjent var det Hans Petter Molands Ut og stjæle hester, som vant prisen for beste film. Filmen ble også kveldens mestvinnende med fem priser, tett etterfulgt av Eirik Svenssons Harajuku med tre priser.

Her er de nominerte, samt vinneren uthevet:

Ut og stjæle hester

Beste norske kinofilm

VINNER: Ut og stjæle hester

Harajuku

Skjelvet

_0008942.jpg

Beste barnefilm

VINNER: Psychobitch

Kutoppen

Tårnet

Ut å stjæle hester

Beste regi

VINNER: Hans Petter Moland for Ut og stjæle hester

Eirik Svensson for Harajuku

Magnus Meyer Arnesen for Når jeg faller

Blindsone

Beste kvinnelige skuespiller

VINNER: Pia Tjelta i Blindsone

Ines Høysæter Asserson i Harajuku

Ine Marie Wilmann i Sonja

Mordene i Kongo_Still

Beste mannlige skuespiller

VINNER: Tobias Santelmann i Mordene i Kongo

Preben Hodneland i Når jeg faller

Jon Ranes i Ut og stjæle hester

Maria Bonnevie i Føniks

Beste kvinnelige birolle

VINNER: Maria Bonnevie i Føniks

Anneke Von Der Lippe i En affære

Alexandra Gjerpen i Når jeg faller

Bjørn Floberg i Ut og stjæle hester

Beste mannlige birolle

VINNER: Bjørn Floberg i Ut og stjæle hester

Nicolai Cleve Broch i Harajuku

Eldar Skar i Sonja

Beste filmmanus

VINNER: Martin Lund til Psychobitch

Sebastian Torngren Wartin til Harajuku

Hans Petter Moland til Ut og stjæle hester

Beste foto:

VINNER: Rasmus Videbæk i Ut og stjæle hester

Karl Erik Brøndbo i Harajuku

John Andreas Andersen i Mordene i Kongo

Beste produksjonsdesign/scenografi

VINNER: Lina Nordqvist for Sonja

Karl Júliusson for Amundsen

Jørgen Stangebye Larsen for Skjelvet

Beste visuelle effekter

VINNER: Lars Erik Hansen Skjelvet

Amundsen

Ut og stjæle hester

Beste originalmusikk

VINNER: Fay Wildhagen og Øyvind Mathisen til Harajuku

David Stephen Grant til Når jeg faller

Kaspar Kaae til Ut og stjæle hester

Beste klipp

VINNER: Karsten Meinich, Elise Solberg for Harajuku

Silje Nordseth, Karsten Meinich, Anders Bergland for Tårnet

Nicolaj Monberg, Jens Christian Fodstad for Ut og stjæle hester

Beste Lyddesign

VINNER: Gunn Tove Grønsberg i Harajuku

Tormod Ringnes, Niklas Skarp i Mordene i Kongo

Gisle Tveito i Ut og stjæle hester

Beste kortfilm

VINNER: "She-Pack" – produsent Lotte Sandbu for Den Norske Filmskolen og med regi av Fanny Ovesen

"Kulturen" – produsent Marte Hansen for Den Norske Filmskolen og med regi av Ernst De Geer

"Hæstkuk" – produsent Ragna Midtgard for Mer Film, med regi av Aasne Vaa Greibrokk

Beste dokumentarfilm

VINNER: Yellow Log for "Hvor man vender tilbake"

Fuglene for For vi er gutta

Fenomen for Born2Drive

Beste utenlandske kinofilm

VINNER: Kapernaum

Den skyldige

Green Book

Leave No Trace

"Shoplifters"

Folkets Amanda

VINNER: Skjelvet

Les også: Folket vil ha katastrofe: Skjelvet vant folkets Amanda

Æresprisen

VINNER: Petter Vennerød