Spider-Man: Brand New Day

Norske anmeldere hyller "Spider-Man: Brand New Day": – Endelig en superheltfilm med noe på hjertet

Femmere triller inn fra flere hold, og kritikerne trekker særlig fram Tom Holland, det solide manuset og et kjærkomment fravær av multiverse-kaos.

Annonse

Denne uka svinger endelig Spider-Man: Brand New Day inn på kino – og skal vi tro anmelderne, er det bare å gjøre seg klar for edderkoppfeber!

Den amerikanske bransjeavisa Variety mener filmen kan være på vei mot en av de største åpningshelgene i filmhistorien, og på Rotten Tomatoes står den foreløpig med solide 90 prosent basert på 143 anmeldelser. Også her hjemme har Tom Hollands fjerde solofilm som Spidey fått en varm mottakelse.

VGs Morten Ståle Nilsen triller terningkast fem og innleder anmeldelsen slik:

“Et kvarter ut i ‘Spider-Man: Brand New Day’s sedvanlig generøse spilletid, ble jeg rammet av en følelse jeg ikke har hatt, under lignende omstendigheter, på svært lenge.

Undertegnede satt i en kinosal, så en superheltfilm og koste seg. Jeg måtte klype meg i armen. Hva i all verden var det som hadde gått riktig?”

Han trekker videre fram at filmen bygger på “et åpenbart gjennomarbeidet manus”, som holder seg unna “magiske lysende dingser” og et verdensomspennende klimaks, og bruker dataanimasjon med måte.

Bilde fra 'Spider-Man: Brand New Day'
Tom Holland i Spider-Man: Brand New Day"., Foto: SF Norge

Også Aftenpostens Kjetil Lismoen er begeistret over Marvels siste.

“Endelig en superheltfilm med noe på hjertet”, skriver han, før han kårer “Spider-Man: Brand New Day” til Tom Hollands beste Spider-Man-film hittil. Også her blir det terningkast fem.

På femmer-toget sitter også Stavanger Aftenblads Kine Hult.

“Sjarmerende Spider-Man tilbake i sitt rette element”, skriver hun, og utdyper:

Annonse

“Gode skuespillere, en klassisk historie og et herlig fravær av parallelle universer gjør ‘Spider-Man: Brand New Day’ til en fornøyelig sommerfilm.”

Cinema-skribent Geir Kamsvåg går enda lenger og kaller filmen “den beste Spider-Man-filmen på over 20 år”. Han mener den 30 år gamle briten foran kamera leverer sin sterkeste prestasjon hittil:

“Tom Holland leverer sin mest modne tolkning av rollen til nå. Han spiller en Spider-Man som er mer sliten, mer sårbar og mer menneskelig enn tidligere. Dette er en Peter Parker som har mistet alt, men som likevel nekter å gi opp.”

Kamsvåg trekker også frem manusarbeidet:

Annonse

“Det mest gledelige med ‘Spider-Man: Brand New Day’ er at den føles som en film med en tydelig visjon. Den handler ikke bare om å bygge neste kapittel i Marvel-universet, men om å fortelle en god historie om Peter Parker.”

I likhet med de overnevnte, lander han på terningkast fem.

Bilde fra 'Spider-Man: Brand New Day'
Foto: SF Norge

“Spider-Man: Brand New Day” foregår fire år etter den dramatiske avslutningen på “Spider-Man: No Way Home”, der Peter Parker tok den hjerteskjærende beslutningen om å slette seg selv fra hukommelsen til alle han er glad i.

Nå lever han alene i et New York der ingen lenger vet hvem han er, og har viet livet sitt til å beskytte byen som Spider-Man. Men når et mystisk mønster av forbrytelser begynner å spre seg, står den nettkastende superhelten overfor en av sine største utfordringer til nå.

Filmen er regissert av Destin Daniel Cretton og har, i tillegg til Tom Holland, Zendaya, Jacob Batalon, Jon Bernthal, Sadie Sink, Mark Ruffalo, Michael Mando og Tramell Tillman på rollelista.

Se traileren under:

Annonse
For å se dette innholdet må markedsførings-cookies være slått på. Klikk her for å endre dine innstillinger.

“Spider-Man: Brand New Day” har norgespremiere på kino 29. juli – billetter finner du her!

Følg oss for nyheter, konkurranser og tips om filmer og serier!
Annonse