
Nye "Scary Movie" krysser alle grenser: – Publikum får si fra hvis vi har gått for langt
Vi har møtt Marlon og Shawn Wayans.
“Scary Movie” ble en stor suksess da den hadde premiere i 2000, og filmen trakk nesten … kinobesøkende i Norge.
Skrekkparodien satte i gang en hel franchise, og den femte og hittil siste filmen kom ut i 2013. Nå er imidlertid de opprinnelige skaperne tilbake med 6’eren, som igjen “bare” heter “Scary Movie”.
Wayans-brødrene Marlon, Shawn og Keenen sto bak de populære første to filmene, og trioen har også skrevet manuset til den kinoaktuelle oppfølgeren. Marlon og Shawn Wayans vender dessuten tilbake i rollene som Shorty og Ray.
Vi ble invitert av filmdistributøren UIP til å møte de to sistnevnte Wayans-brødrene til et intervju i Paris. Der falt samtalen både på det nostalgiske gjensynet med filmserien, grenser – og om en oppfølger til “White Chicks” også kan være på vei.
Se hele videointervjuet nederst.
På filmplakaten loves det at “alle grenser vil krysses” i den nye filmen. Men har Marlon og Shawn Wayans gått for langt?
– Kanskje én eller to ganger. Men vi lot det være med i filmen likevel, svarer Marlon Wayans uten å trekke på en mine.
– Publikum får fortelle oss om vi har gått for langt, sier skuespilleren.

“Scary Movie” markerer også et comeback for parodisjangeren, som hadde sin storhetstid fra 1980-tallet til 2000-tallet. Særlig regissør Mel Brooks, skuespiller Leslie Nielsen og Wayans-brødrene fikk suksess ved å gjøre narr av sjangerkonvensjoner og populærkultur.
“Scary Movie”-serien har blant annet tullet med ikoniske skrekkfilmer som “Scream”, “I Know What You Did Last Summer” og “The Blair Witch Project”.
Siden 2013 har skrekksjangeren gått inn i en ny gullalder, og nye “Scary Movie” har det moro med moderne skrekkfilmer som “M3GAN”, “Terrifier”, “The Substance” og “Sinners”. Også filmer som “Michael” og “One Battle After Another” får gjennomgå.
Wayans-trioen står også bak kultfavoritten “White Chicks” fra 2000-tallet, hvor Marlon og Shawn Wayans kler seg ut som velstående hvite kvinner.
Marlon Wayans avsluttet intervjuet vårt med å garantere at “White Chicks 2” – på én betingelse:
– Hvis “Scary Movie” blir en suksess, så kommer “White Chicks 2” helt sikkert til å skje.
“Scary Movie” går på kino har premiere på kino 12. juni - billetter finner du her!
Artikkelen ble opprinnelig publisert på Kino.dk og er oversatt med AI og redigert av Filmweb-redaksjonen.