Julenatt i Blåfjell
Gi din vurdering:
Anmeldelser
Loading...
Nå kommer blånissene til det store lerretet i et eventyr spekket med humor, drama, vennskap og varme. TV-seriene og teaterstykket var en forsmak; nå blir det neglebitende spenning i en spektakulær historie om blåsølvet og trusselen om evig natt. Langt borte i det snødekte Blåfjell, bor et folk som heter Blånissene og blant dem en liten blånisse-prinsesse som er redd for alt.
Prinsesse Fjellrose har aldri vært utenfor fjellets trygge vegger, og verden der ute virker stor og farlig for den engstelige prinsessen. En dag skjer noe som forandrer alt; Fjellroses far Fjellkongen har fått Gråsynet og hans tid går mot slutten. Hun får vite at Husfolkene har noe som kan gjøre syke friske. For å redde den hun elsker høyest, må hun trosse frykten og reise ut av Blåfjell.
På den farefulle ferden blir hun klar over at ikke alle nisser er blå: Rødnissegutten Dreng viser Fjellrose til menneskegården, hvor Rødnissene bor i bondens låve. Men på tross av sine gode hensikter, setter Fjellroses eventyr nisser av alle luefarger i fare - og Blåfjells hemmelighet er truet.
Gjør deg klar til et uforglemmelig eventyr der hele verden står på spill. Både Fjellrose og Dreng, blånisser og rødnisser må stå sammen for å redde store og små i et kappløp med tiden.
"Julenatt i Blåfjell" spenner opp det virkelig store lerretet og vil trekke barn i alle aldre inn i en unik eventyrverden. Med vidstrakt bruk av digitale effekter blir nisseuniverset levende og dramatisk som aldri før i denne enorme barnefilmsatsningen.
"Julenatt i Blåfjell" er et storslått eventyr som foregår i det samme universet som de etter hvert klassiske TV-seriene "Jul i Blåfjell" og "Jul på Månetoppen". Filmens historie utspiller seg over 100 år før handlingen i de populære TV-seriene. Filmen vil i så måte stå fritt fra TV-seriene, og fungere som en selvstending fortelling som kan finne vei til både nye og gamle Blåfjell-fans.
14-år gamle Ane Viola Andreassen Semb fra Horten fikk rollen som Prinsesse Fjellrose. Hun spiller mot blant andre med-debutanten Johan Tinus Lindgren, (15), fra Drammen i rollen som Dreng Dronningsønn, og mer velkjente navn som Jan Gunnar Røise som bonden Halvor og Finn Schau som Fjellkongen.